Jurczyk: 80 procent klientów powinna być wyposażona w liczniki inteligentnego odczytu do 2028 roku

21 września 2021, 11:12 Energetyka
Mariusz Jurczyk podczas EKG 2021. Fot. BiznesAlert.pl.
Mariusz Jurczyk podczas EKG 2021. Fot. BiznesAlert.pl.

– Zgodnie z zapisami prawa energetycznego 80 procent klientów powinna być wyposażona w liczniki inteligentnego odczytu do 2028 roku. 100 procent ma być w 2030 roku – powiedział dyrektor sprzedaży usług dystrybucyjnych, Tauron Mariusz Jurczyk podczas EKG 2021.

– My jako operatorzy podchodzimy do tego w sposób systemowy. Ważnym elementem, który rozpędzi instalacje liczników jest przyjęcie rozporządzenia w sprawie systemu pomiarowego. Dokument definiuje funkcjonalność systemu pomiarowego i liczników zdalnego odczytu. Określa też jakie dane licznik ma rejestrować. To też oczekiwany dokument przez producentów liczników, aby wiedzieć, jak przygotować liczniki na rynku polskim. Te dane muszą być odpowiednio chronione – podkreślił.

– Wyzwaniem będzie zapewnienie komunikacji i przekazywanie danych pomiarowych do systemu CSIRE. Dziś większość danych jest prowadzonych przez inkasenta. W licznikach zdalnych będziemy otrzymywali dane co 15 bądź 60 min i te dane będą musiały być przekazywane do systemu CSIRE – objaśnił Jurczyk.

Opracował Mariusz Marszałkowski

TSUE orzekł ws. Turowa. Polska ma płacić 500 tys. euro dziennie. Kompleks będzie dalej pracować