Gaz.Wszystko

Lisek: Unia powinna negocjować z Gazpromem jako całość

Rozpoczynający się właśnie unijny szczyt szykuje rewolucję w obszarach które są kluczowe dla Polski, m. in. w podejściu Unii do energetyki – napisał “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak zauważyła gazeta, konflikt na Ukrainie powoduje zagrożenie ciągłości dostaw gazu, a to oznacza zielone światło dla łupków, a przynajmniej ograniczenie restrykcji nakładanych przez Komisję Europejską.

– Próby utrudniania wydobycia łupków nadal są podejmowane. To nie jest raz na zawsze wygrana bitwa – powiedział dziennikowi Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PO.

Inne działanie to ułatwienia dla eksportu gazu z innych kierunków niż rosyjski oraz łatwiejsze budowanie sojuszu przeciw dyktatowi Gazpromu – napisał DGP.

– Teraz Rosjanie, negocjując oddzielnie, silnie różnicują ceny. Unia, negocjując jako całość, mogłaby je obniżać jako kluczowy partner koncernu – powiedział eurodeputowany PO Krzysztof Lisek (PO) w rozmowie z gazetą.

Niemcy mogą się jednak sprzeciwić takiemu pomysłowi ponieważ kupują gaz od Rosjan taniej niż Polacy i mogą go potem odsprzedawać, zarabiając na pośrednictwie – przypomniał dziennik.

Źródło: DGP/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina. Źródło: Gaz-System

Gaz budzi się w Polsce na nowo. Coraz więcej pytań o przyłączenia

Analizy Gaz-Systemu wskazują, że w latach 2026-2035 nastąpi znaczny wzrost krajowego zużycia gazu ziemnego. Operator gazociągów przesyłowych przekazuje Biznes Alert,...

Udostępnij:

Facebook X X X