Minister energii RP Krzysztof Tchórzewski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski skierowali do załóg górniczych list w sprawie porozumienia ze związkami zawodowymi. Przekonują, że jego akceptacja przez górników jest warunkiem przetrwania branży. – Od Waszej decyzji, Waszego zrozumienia i przychylności, będzie zależało uratowanie górnictwa – piszą.
Politycy piszą, że jeśli Polska Grupa Górnicza nie powstanie, istnieje realne zagrożenie, że w maju nie będzie wypłat dla górników, a w dłuższej perspektywie zostaną oni pozbawieni miejsc pracy. – Wynegocjowany dokument daje inwestorom gwarancję bezpiecznego ulokowania kapitału w Polskiej Grupie Górniczej, a górnikom gwarancję stabilizacji zatrudnienia – piszą Tchórzewski i Tobiszowski. Podkreślają, że los porozumienia zależy od akceptacji załóg górniczych.
– W przypadku braku porozumienia powstanie poważny problem z bezrobociem, z którym będą musiały zmierzyć się nie tylko rodziny górnicze pozbawione zatrudnienia w kopalniach, ale cały Śląsk. Niepodpisanie tego porozumienia, będzie oznaczało dramat dla całego regionu, także dla nas i całego rządu RP – ostrzegają autorzy listu.
16 kwietnia wieczorem – ok. 19 – strony negocjujące w Kompanii Węglowej po wielogodzinnych, trudnych dyskusjach, zaakceptowały wstępnie tekst porozumienia. Obie strony, rządowa i związkowa, poszły na pewne ustępstwa.
Jak udało się ustalić dziennikarzowi BiznesAlert.pl, najważniejsze zapisy porozumienia to postanowienie zamrażające wypłatę tzw. „czternastek” na lata 2016 – 2017. W poprzedniej wersji projektu porozumienia proponowano zawieszenie powyższego stałego składnika wynagrodzeń do roku 2018. Bez zmian natomiast miałaby pozostać wypłata tzw. „Barbórki” oraz deputatu węglowego. Nagroda miała być uzależniona od wyniku finansowego, a deputat planowano zawiesić od 2017 roku.
W poniedziałek działacze związkowi przedstawią akceptowany przez nich projekt porozumienia załodze Kompanii Węglowej. Po zaakceptowaniu przez załogę nastąpi oficjalne podpisanie porozumienia, co otwiera drogę do powołania Polskiej Grupy Górniczej. Jednocześnie prawdopodobnie spór zbiorowy w Kompanii Węglowej zostanie zakończony.