Litwa chce skorzystać na integracji rynków energii. Polska zachowuje rezerwę

29 kwietnia 2016, 11:00 Alert

(The Baltic Course/Wojciech Jakóbik)

Litwa omówiła ze Szwecją swoją politykę energetyczną. Kraje te są od zeszłego roku połączone interkonektorem NordBalt, co przyczyniło się do spadków cen energii na Litwie.

Zdaniem ministra Rokasa Masiulisa Wilno będzie naśladować politykę Sztokholmu w energetyce i transporcie. Szwedzi planują skoordynować politykę w obu sektorach w celu promocji biopaliw i samochodów elektrycznych. Zdaniem Masiulisa Litwa musi to wziąć pod uwagę w swoich planach. Przyznaje, że potrzebna jest także koordynacja współpracy z Polską, Łotwą i Estonią. Obecna polityka energetyczna Litwy opisuje priorytety do 2020 roku, a także kamienie milowe do 2030 i 2050 roku.

Dzięki połączeniu elektroenergetycznemu LitPol Link, Litwini połączyli swój rynek z polskim, a tym samym unijnym. Tania energia elektryczna ze szwedzkich elektrowni jądrowych obniża ceny na Litwie. Część tej energii trafia także do Polski. Polacy nie chcą jednak rozbudowywać LitPol Link 2, bo obawiają się destabilizacji krajowych elektrowni przez nagłe przypływy taniej energii z północy. Mimo to integracja bałtyckich rynków energii elektrycznej postępuje.