Litwa zatrzyma import energii z Rosji. Może potrzebować pomocy Polski

20 maja 2022, 18:30 Alert

Minister energetyki Litwy Dainius Kreivys poinformował, że jego kraj zatrzyma dostawy energii z Rosji ze względu na decyzję giełdy nordyckiej Nordpool o tym, że nie będzie handlować z rosyjskim Inter RAO, który domagał się płatności w rublach. Synchronizacja krajów bałtyckich z elektroenergetyką Unii Europejskiej przez Polskę może być konieczna szybciej niż w 2025 roku.

Prezydenci Polski i Litwy na Forum Ekonomicznym Polska-Litwa. Fot. BiznesAlert.pl

– Od niedzieli Litwa całkowicie zatrzyma import surowców energetycznych z Rosji, czyli ropy, elektryczności i gazu ziemnego przez decyzję Nord Pool o zatrzymaniu handlu energią elektryczną z jedynym dostawcą do państw bałtyckich, czyli Inter RAO – napisał minister Kreivys na Twitterze.

Litwa, Łotwa i Estonia mają przejść synchronizację elektroenergetyki do 2025 roku i w ten sposób połączyć się z rynkiem kontynentalnym Unii Europejskiej dzięki połączeniu HVDC Harmony Link poprowadzonym przez Polskę. Nieoficjalnie można usłyszeć, że ten proces może zostać przyspieszony przez ryzyko odcięcia państw bałtyckich od energii przez Rosję, pozostającą razem z nimi w systemie posowieckim BRELL.

Wojciech Jakóbik