Amerykański LNG płynie gazociągami, którymi kiedyś płynął gaz z Rosji

19 stycznia 2023, 16:00 Alert

Od momentu uruchomienia terminalu LNG w Wilhelmshaven w grudniu 2022 roku i podobnego obiektu w Lubminie niespełna tydzień temu, do Niemiec trafiły cztery dostawy LNG z czego dwie pochodziły z USA. 

FSRU. Fot. Hoegh LNG.
FSRU. Fot. Hoegh LNG.

29 stycznia do Lubmina dotrze gazowiec z ładunkiem 100 mln m sześc. gazu (po regazyfikacji) z USA. Statek Cool Voyager wiezie ten ładunek z terminala Calcasieu Pass, z którego będą pochodzić również dostawy dla PGNiG. Terminal ten obecnie jest w fazie rozruchu.

Niemcy dotychczas otrzymały średnio dobowo 14,6 mln m sześc. gazu skroplonego. Nowo otwarty terminal w Lubminie jest prywatną inicjatywą Total Energies oraz Deutsche Liquefied Natural Gas. Korzysta w części z infrastruktury budowanej na potrzeby gazociągu Nord Stream 1.

Gaz LNG z USA i Kataru, Norwegii a także Holandii ma w pełni zastąpić dostawy gazu z Rosji w Niemczech w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Obecnie, ze względu na zniszczenie gazociągu Nord Stream 1 Niemcy nie mają bezpośredniego połączenia z systemem przesyłowym pozwalającym na sprowadzanie gazu z Rosji poza Nord Stream 2, który nie został dopuszczony do użytku po inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

EAdaily/Mariusz Marszałkowski

Gaz jest zakładnikiem geopolityki. DISE prezentuje raport (RELACJA)