AlertEnergetykaOZE

PGE, Lotos i Orlen o offshore: Pracujemy nad bezpieczeństwem farm wiatrowych

Źródło: balticwind.eu

Źródło: balticwind.eu

W trakcie konferencji w Rzeszowie, PGE Baltica, Orlen Neptun I i Lotos Petrobaltic podkreślały znaczenie farm wiatrowych i ich bezpieczeństwa. – Chodzi o sterowanie i analizowanie działań farm w każdej porze dnia i nocy. Trzeba też sterować pracą farm, tak aby energia płynęła w sposób bezpieczny i stabilny – powiedział Jarosław Trybuchowicz, prezes Orlen Neptun I.

Grzegorz Wysocki, wiceprezes ds. finansowych PGE Baltica zaznaczył, że po wybudowaniu farm będą one traktowane jako infrastruktura krytyczna i tak będą też chronione. – Na świecie jest praktyka wykorzystania formacji szybkiego reagowania i my również będziemy chcieli z MONem o tym rozmawiać. Każda farma wiatrowa ma swój plan ochrony i niezbędne wyposażenie, to nie jest nic nowego. Większym wyzwaniem jest zapewnienie ciągłej operacyjności takiej farmy. Dzisiejszy standard operacyjności morskich farm wiatrowych to 95-97 procent. Według wyliczeń niemieckich, wybudowanie dwóch wiatraków ekstra, które działają jako rezerwa w przypadku wyłączenia którejś turbiny, jest korzystne z perspektywy zachowania bezpieczeństwa dostaw energii nawet w przypadku awarii – powiedział.

– My jako PGE Baltica jesteśmy gotowi do współpracy z innymi podmiotami, chcemy aby korzyść płynęła z synergii i o tym warto pamiętać. Taka współpraca jest korzystna z czysto biznesowego spojrzenia – dodał.

Orlen Neptun I również pracuje nad monitoringiem farm wiatrowych. – Chcemy skorzystać z doświadczenia kolegów z Energi Wytwarzanie. Chodzi o sterowanie i analizowanie działań farm o każdej porze dnia i nocy. Trzeba też sterować pracą farm, tak aby energia płynęła w sposób bezpieczny i stabilny – podkreślił Jarosław Trybuchowicz, prezes Orlen Neptun I i Baltic Power.

– My już od wielu lat zarządzamy bezpieczeństwem infrastruktury oil and gas, ale to jest bardzo podobna metodyka jak w przypadku morskich farm wiatrowych. Rozmawiamy także z Gaz-System na temat monitoringu, serwisu i ochrony infrastruktury gazowej takiej jak Baltic Pipe czy elementów infrastruktury gazoportu pływającego FSRU – dodał Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic.

Mariusz Marszałkowski/Jędrzej Stachura

Premier potwierdza, że będzie podatek od samochodów spalinowych w ramach KPO


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X