EnergetykaGaz.

Polska chce uelastycznić terminy napełnienia magazynów gazu. Obecnie są zapełnione w niecałej połowie

Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Terminal LNG w Świnoujściu. To tędy trafiają do Polski dostawy gazu m.in. z USA. Fot. Gaz-System

Zapasy gazu w Unii Europejskiej są mniejsze niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat. W najgorszej sytuacji są Niemcy i Francja. Polska zamierza zaproponować elastyczniejszy termin ich zapełnienia.

Według pisma Sekretariatu Generalnego Rady Polska, z uwagi na obecną prezydencję w Unii Europejskiej, chce uelastycznić terminy napełnienia gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę wspólnota przyjęła rozporządzenie zobowiązujące państwa członkowskie do magazynowania gazu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w sezonie grzewczym. Według przyjętego dokumentu poszczególne państwa członkowskie muszą do pierwszego listopada zapełnić swoje magazyny w 90 procentach. Polska ma zamiar zaproponować elastyczniejszy termin, trwający od pierwszego października do pierwszego grudnia danego roku.

— Bardziej elastyczne harmonogramy napełniania, wspierane przez Komisję, mogą złagodzić obciążenie systemu i zapobiec zakłóceniom rynkowym związanym z uzupełnianiem magazynów gazu. Umożliwiłoby to gromadzenie zapasów na korzystniejszych warunkach zakupowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa dostaw – komentowała na przełomie lutego i marca Komisja Europejska.

Niemcy planowały złagodzenie wymogów dotyczących napełnienia magazynów gazu. W tym roku ich zapasy malały w większym stopniu niż w analogicznym okresie 2024 roku. W lutym magazyny były zapełnione w 49 procentach, rok wcześniej było to 72 procent.

Przed rosyjską inwazją w 2022 roku ponad połowa gazu trafiającego do Niemiec pochodziła z Rosji.

Magazyny gazu w Europie

Na dzień 16 marca bieżącego roku Polskie zapasy wyniosły 46 procent, średnia z ostatnich pięciu lat wynosi 51,9 procent. Pierwszego listopada 2024 roku polskie magazyny gazu zapełniono w 98 procentach.

Zapasy paliwa w Unii Europejskiej są na poziomie 35 procent, średnia pięcioletnia z ostatnich lat wynosi 46,1 procent. Poniżej niej są Niemcy z 29,8 procentami, Holandia z 22,9 procentami i Francja z 21,9 procentami.

W sytuacji lepszej od Polski znajduje się Hiszpania z magazynami gazu zapełnionymi w 61,3 procentach. Włochy osiągnęły identyczny procent zapełnienia co Rzeczpospolita.

Powyżej średniej, ale w gorszej sytuacji niż Polska znalazły się następujące państwa członkowskie: Austria z magazynami zapełnionymi w 45,6 procent, Węgry z 38,8 procent i Czesi z 35,6 procentami.

Biznes Alert / Gas Storage Poland / PAP / Marcin Karwowski

Elastyczne harmonogramy magazynowania gazu odpowiedzią UE na niestabilność rynku


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...

Udostępnij:

Facebook X X X