Małe reaktory przedarły się do strategii energetycznej Polski, a Orlen niebawem odsłoni karty

12 kwietnia 2023, 12:00 Alert

PKN Orlen ma przedstawić strategię budowy małych reaktorów jądrowych wespół z Synthosem już 17 kwietnia. Tymczasem technologia SMR została uwzględniona w propozycji aktualizacji strategii energetycznej Polski, która wskazuje na Orlen.

Reaktor BWRX-300 / fot. GE Hitachi
Reaktor BWRX-300 / fot. GE Hitachi

Orlen zaprasza dziennikarzy na konferencję prasową 17 kwietnia, na której ma przedstawić strategię rozwoju małych reaktorów jądrowych z uwzględnieniem potencjalnych lokalizacji. Będzie ona miała wymiar strategiczny także z punktu widzenia państwa, bo według informacji BiznesAlert.pl znalazło się miejsce dla SMR w aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, która ma zostać przyjęta uchwałą rządu na jednym z nadchodzących posiedzeń, ale blokuje ją spór wewnątrz Zjednoczonej Prawicy o udział węgla.

Aktualizacja PEP2040 ma zawierać zapis o 300 MW energetyki jądrowej w 2030 roku. To novum względem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zakładającej 6-9 GW w 2043 roku z pierwszym reaktorem w 2033 roku. Oznacza, że pierwszy reaktor stanie przed końcem tej dekady i osiągnie moc 300 MW. Jedyna technologia dająca taką moc to BWRX-300 od GE Hitachi, który współpracuje z Orlenem i Synthosem. PKN Orlen przekonuje, że pierwszy reaktor tego typu stanie w Polsce w 2029 roku, a zatem zgodnie z proponowaną aktualizacją strategii energetycznej.

Wojciech Jakóbik

Polska szykuje się na wojnę węgla z gazem w aktualizacji strategii energetycznej PEP2040