AlertEnergetykaGaz.

Miałeś Gazpromie klientów w bród, ostał ci się jeno Wschód. Na początek Uzbekistan

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Rosyjski Gazprom podpisał umowę na dostawy gazu do Uzbekistanu. Nie wygląda ona imponująco w porównaniu do strat na rynku europejskim wywołanych kryzysem energetycznym podsycanym przez Rosjan.

Gazprom podpisał umowę z UzGaztrade, spółką założoną rok temu w celu utworzenia państwowego monopolu sprzedaży gazu, podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu 16 czerwca. W imieniu Uzbeków wystąpił minister energetyki Jurabek Murzamachmudow, a Rosjan reprezentował prezes Gazpromu Aleksiej Miller. Ma na celu zabezpieczenie dostaw w sezonie grzewczym w obliczu rosnącego zużycia w Uzbekistanie, który cierpiał na okresowe niedobory gazu poprzedniej zimy.

– Cena gazu jest umówiona na podstawie cen rynkowych w regionie, a także obecnych cen w naszej republice oraz w odniesieniu do reform opartych na warunkach rynkowych – czytamy w enigmatycznym komunikacie uzbeckiego resortu energii. Odnosi się on do mapy drogowej współpracy gazowej, która zakłada przekierowanie gazu słanego dotychczas przez Kazachstan do Rosji w trybie rewersowym do Uzbekistanu dzięki budowie nowej przepompowni pozwalającej wykorzystać Gazociąg Azja Centralna-Centrum w przeciwnym kierunku. Współpraca ma także uwzględnić modernizację infrastruktury przesyłowej oraz budowę nowego odcinka gazociągu o długości 22 km.

W okresie listopad-grudzień 2020 roku Gazprom wysłał do Uzbekistanu 864,6 mln m sześc. gazu z Turkmenistanu. Dostawy na mocy kontraktu podpisanego w Petersburgu mają ruszyć w czwartym kwartale 2023 roku od początku października w ilości 2,8 mld m sześc. rocznie. Wymaga umowy przesyłowej z kazachskim QazaqGaz.

Ten wolumen można porównać ze spadkiem sprzedaży gazu w Europie przez kryzys energetyczny podsycany przez Rosjan ograniczających podaż i podnoszący ceny tego paliwa w 2022 roku. Przez to Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu z 515 mld m sześc. w 2021 roku do 413 mld w 2022 roku. Dostawy do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw sięgnęły 100 mld m sześc. rocznie (174 mld rok wcześniej), a wliczają się w nie umowy w Turcji (32 mld m sześc.) i Chinach (15,4 mld m sześc.). Jeżeli tendencja się utrzyma, sprzedaż gazu rosyjskiego w Europie sięgnie 26 mld m sześc. w 2023 roku, jak szacuje S&P Global Platts.

Gazprom / Ministerstwo energetyki Uzbekistanu / Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X