EnergetykaOpinie

Kurtyka: Kształt pakietu Fit For 55 zdeterminuje transformację energetyczno-klimatyczną

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu

Ostateczny kształt pakietu legislacyjnego “Fit for 55” będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną – ocenił szef MKiŚ Michał Kurtyka. Dodał, że stanowi ona kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec.

Michał Kurtyka o Fit For 55

– W najbliższych miesiącach szczególnie istotne będę negocjacje pakietu legislacyjnego Fit For 55. Liczymy na znalezienie wspólnych mianowników z partnerem niemieckim w tej dyskusji. Ostateczny kształt tych regulacji będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną, która stanowi kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec – powiedział Kurtyka podczas XIX posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska. Dodał, że w ochronie przyrody rok 2021 upływa pod znakiem toczących się na forum międzynarodowym prac nad nowymi globalnymi ramami dla różnorodności biologicznej po 2020 roku, a na forum unijnym – prac przygotowujących wdrożenie unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, przyjętej w ubiegłym roku.

– Ważna jest dyskusja nad zawartością tych dokumentów i możliwościami rozwiązywania pojawiających się wyzwań związanych z ich wdrażaniem. Również leśnictwo i gospodarka leśna w Unii Europejskiej nabierają nowego wyrazu w świetle opublikowanej zaledwie kilka tygodni temu “Strategii leśnej Unii do 2030 roku”. Obecnie zapadają kluczowe decyzje, które będą kształtować tę dziedzinę na kolejne dziesiątki lat – zauważył minister.

Zwrócił uwagę, że jednym z nadrzędnych wyzwań jest uzgodnienie kluczowych definicji zawartych w unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności, takich jak: ochrona ścisła, odtwarzanie, “stare lasy”, a także podział wysiłków między państwami członkowskimi w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów Strategii oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania – wskazano w komunikacie.
Szef resortu klimatu i środowiska przypomniał, że sektor leśny wraz z sektorem drzewnym stanowią istotną część gospodarki w obu państwach. Przyczyniają się one do osiągania zrównoważonego rozwoju w regionie, uwzględniającego aspekt społeczny, gospodarczy i środowiskowy. – Nie mniej ważnym tematem jest kwestia postępowania z zatrzymywanymi na granicy zewnętrznej UE żywymi zwierzętami gatunków CITES. Biorąc pod uwagę rosnący ruch turystyczny i handel międzynarodowy jest to coraz większe wyzwanie – stwierdził Kurtyka.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X