EnergetykaOpinie

Michałowski: Transformacja ma być bezpieczna dla społeczeństwa. Same OZE nie wystarczą

Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl

Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl

Transformacja ma być bezpieczna dla naszego społeczeństwa. Energia musi być wszędzie dostępna i musi być tania. Energia będzie drożała, inwestycje są pokaźne, gaz będzie obciążony kosztami emisji CO2, a same OZE nie wystarczą – powiedział Artur Michałowski, p.o. prezesa w Tauronie na EKG 2021.

Artur Michałowski na EKG 2021

– Transformacja musi uwzględniać dany kraj i dan obszar, Polski nie można porównać do Hiszpanii czy do Włoch. Produkujemy większość energii z węgla. Okres przejściowy powiewnie być szczególnie ważnym okresem dla Taurona i całej Polski. Na początku chcemy aktywa węglowe zastąpić instalacjami gazowymi. Zanim wybudujemy aktywa gazowe, to się okaże, że gaz będzie drogi – powiedział Artur Michałowski.

– Transformacja ma być bezpieczna dla naszego społeczeństwa. Energia musi być wszędzie dostępna i musi być tania. Energia będzie drożała, inwestycje są pokaźne, gaz będzie obciążony kosztami emisji CO2, a same OZE nie wystarczą. Idziemy w budowę PV i wiatraków. Węgiel trzeba zmienić na aktywa gazowe. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy na to przygotowani. W Brukseli muszą zdać sobie sprawę, że startujemy z innego poziomu. Nie mamy dostępu do gazu, ten okres musimy wykorzystać. Zgadzamy się, że redukcja emisji CO2 jest ważnym elementem, ale musi być szeroka pomoc, i każdy kraj musi być postrzegany oddzielnie – zaznaczył.

– Jeżeli będziemy mieli więcej środków, będzie nam łatwiej przez to przejść. Jeżeli będzie wsparcie, to ten okres będzie realny i damy sobie radę. Jeżeli dla gazu nie ma wsparcia, to inwestycje będą drogie. Pozyskanie środków inwestycyjnych będzie kosztochłonne – powiedział Michałowski.

– ETS nie powinien być opłatą giełdową. Powinien być opłata środowiskową i kontrolowaną. Przy rosnącej cenie CO2 nie ma szans na wybudowanie nowych aktywów. Mniejsze firmy doprowadziło to do sytuacji, że dzisiaj nie ma środków na inwestycje. To są firmy, które funkcjonują w miastach do 100 tysięcy osób. Nie są w stanie inwestować w nowoczesne źródła energii. Kluczem jest reforma ETS. System wsparcia gazowego to jest druga noga tej możliwości energetycznej, przejścia w nowoczesne rozwiązania – ocenił.

Opracowali Aleksander Tretyn i Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X