EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Mielczarski: Pakiet zimowy. Wyzwania dla polskiej energetyki

„Pakiet zimowy” to potoczna nazwa propozycji regulacji prawnych w zakresie energetyki, jaki Komisja Europejska zaprezentowała w końcu listopada 2016r i przesłała do Parlamentu Europejskiego. Po dyskusji Pakiet zimowy stanie się podstawą do wprowadzenia regulacji prawnych w postaci dyrektyw i rozporządzeń w zakresie energetyki, w różnych aspektach jej działani – pisze prof. dr. hab. inż. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

Prof. Władysław Mielczarski dla portalu BiznesAlert.pl przedstawia fragment swojej autorskiej prezentacji analizy Pakietu zimowego przygotowanej na posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energetyki w dniu 11 stycznia 2017 r.

Pakiet

Pakiet zimowy nie stanowi nowej propozycji od strony jakościowej. Jest to kontynuacja polityki energetycznej Unii Europejskiej sformułowanej w 2005 roku pod nazwą 3*20, która proponowała, aby w okresie do roku 2020 kraje Unii Europejskiej: (a) poprawiły efektywność energetyczną o 20 proc.; (b) zmniejszyły redukcję emisji CO2 o 20 proc. poprzez pośrednio działający system sprzedaży pozwoleń na emisje CO2 – European Union Emission Trade System oraz (c) osiągnęły bezwzględny udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w zużycia końcowym energii na średnim poziomie 20 proc., przy zobowiązaniach Polski na poziomie 15 proc.

Pojawienie się Pakietu zimowego wynika z nieosiągnięcia wielu celów zakładanych w 2005r. Dlatego Pakiet zimowy proponuje szereg działań mających na celu ułatwienie realizacji głównych kierunków przyjętych w pakiecie 3*20, w 2005 roku oraz osiągnięcie nowych celów, które zostały ustanowione w październiku 2014r. dla lat 2020-2030.

Pakiet zimowy, tak jak cała polityka energetyczna Unii Europejskiej, jest dla Polski w pewnych aspektach pozytywny a w innych negatywny. Od naszej aktywności zależy pewne zmniejszenie oddziaływań negatywnych i wykorzystanie działań pozytywnych. Jednak, jako kraj i członek Unii Europejskiej, nie jesteśmy w stanie zmienić głównych tendencji w polityce energetycznej UE.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej

Polityka energetyczna i klimatyczna Unii Europejskiej nie jest pro-polska, jak również nie jest anty-polska. Polityka energetyczna Unii Europejskiej jest realizacją interesów gospodarczych głównych krajów Unii Europejskiej. W pewnych przypadkach oddziałuje ona pozytywnie na polską gospodarkę, w innych negatywnie.

Przy profesjonalnych działaniach strony polskiej, które można nazwać „asertywną współpracą”, europejska polityka energetyczna może mieć działanie pozytywne dla polskiej gospodarki. Warunkiem jest jednak aktywna, i właśnie  asertywna, współpraca z Instytucją Unii i krajami członkowskimi

Pozytywne i negatywne oddziaływania polityki energetycznej UE

Główne działania w ramach polityki energetycznej UE w różny sposób oddziałują na gospodarkę Polski. Od działania bezwzględnie pozytywnego, jak obniżenie energochłonności do w miarę obojętnego, jak handel pozwoleniami na emisje CO2 czy negatywnego (z wypływem większości środków zagranicę), jakim jest zwiększanie produkcji z odnawialnych źródeł energii.

Pakiet zimowy wg prof. Mielczarskiego. Grafika autora

Jest trochę zaskakujące i trudno wytłumaczalne, że polska polityka energetyczna stosunkowo mało działa na rzecz zmniejszenie energochłonności, co byłoby ze wszech miar pozytywne – narażając się na oskarżenia Komisji Europejskiej o bierność w tym obszarze. Wynikiem tej bierności jest między innymi „smog” i zatrucie powietrza w Polsce – największe w Europie.

Natomiast działania polskiej polityki energetycznej są bardzo skuteczne w zwiększaniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, nawet ponad postawione nam cele, podczas gdy jest to działanie negatywne dla gospodarki jako całości.

Pomimo, że system handlu pozwoleniami na emisje CO2 jest w zasadzie neutralny dla gospodarki Polski obserwuje się emocjonalnie ataki na ten system, w tym na arenie międzynarodowej – ataki szkodzące wizerunkowi Polski, utrudniające rzeczową dyskusję i przypisujące nam chęci utrzymania za wszelką cenę „brudnej” i przestarzałej gospodarki; – otrzymujemy ” w nagrodę” miano skamieliny energetycznej.

 


Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X