BezpieczeństwoGospodarka

Ministrowie obrony Polski i Słowacji podpisali list intencyjny ws współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i minister obrony Słowacji Robert Kalinak podczas konferencji prasowe fot. PAP/Marcin Obara

W poniedziałek ministrowie obrony Polski i Słowacji podpisali list intencyjny dot. umocnienia współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego. Porozumienie obejmuje cztery obszary, wśród których jest m.in. wspólne działanie w celu podnoszenia zdolności produkcji amunicji, szczególnie kalibru 155 mm.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w poniedziałek z wicepremierem, ministrem obrony Słowacji Robertem Kaliniakiem, który przyjechał do Warszawy, by omówić kwestie dotyczące współpracy wojskowej oraz możliwości zacieśnienia współpracy przemysłowej i wojskowo-technicznej.

Po spotkaniu ministrowie podpisali list intencyjny dotyczący umocnienia współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego.

Kosiniak-Kamysz poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że porozumienie obejmuje cztery obszary.

– Pierwsza sprawa to pozyskanie i zainteresowanie strony słowackiej przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi Piorun. To jest nasz produkt eksportowany, który sprawdził się na polu walki na Ukrainie; dziękuję za zainteresowanie strony słowackiej – powiedział.

Drugi obszar – zaznaczył – to wspólne działania w celu podnoszenia zdolności produkcji amunicji, ze szczególnym uwzględnieniem amunicji 155 mm.

– Tutaj Słowacja ma ogromne zdolności produkcyjne – jedne z największych na świecie, nie tylko w Europie – wskazał Kosiniak-Kamysz.

Przekazał, że trzeci obszar dotyczy wspólnej możliwości produkcji kołowego transportera opancerzonego na bazie Rosomaka z systemem wieżowym Turra 30 słowackiej produkcji.

– Czyli połączenie działalności przemysłu polskiego i przemysłu słowackiego oraz sprzedaż takiego kołowego transportera opancerzonego na rynki państw trzecich – podkreślił szef MON.

Czwarty obszar – podał Kosiniak-Kamysz – dotyczy zainteresowania strony słowackiej spolonizowaną wersją czołgów K2.

Biznes Alert / PAP

19 państw poparło apel Finlandii o większy udział EBI w finansowaniu przemysłu zbrojeniowego UE


Powiązane artykuły

Szwajcaria nie chce czekać na amerykańskie Patrioty i stawia na Niemcy

Szwajcaria, zmagająca się z opóźnieniami w dostawach sprzętu wojskowego z USA, zdecydowała się na współpracę z Niemcami w zakresie systemów...

Ukraina chce spotkania Zełeński-Putin. Rosja odmawia

Podczas negocjacji Ukraina-Rosja Kijów zaproponował spotkanie obu przywódców do końca sierpnia. W ocenie Ukrainy dawało to szansę wypracowania zawieszenia broni...
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink wraca po awarii. Ukraina znów podpięta

Starlink, sieć satelitarnej łączności internetowej, wraca po awarii, której doznała w czwartek. Powodem problemów systemu było wadliwe oprogramowanie. Starlinki zapewniają...

Udostępnij:

Facebook X X X