Gospodarka

Ministerstwo aktywów państwowych wypłaciło prawie miliard złotych Poczcie Polskiej

Poczta Polska. Fot. Poczta Polska

Poczta Polska. Fot. Poczta Polska

Resort aktywów państwowych wypłacił blisko 964 miliona złotych Poczcie Polskiej. Środki mają pokryć koszt związany z obowiązkiem świadczenia powszechnych usług pocztowych w 2023 roku – poinformowało w czwartek MAP. Wypłata była możliwa dzięki decyzji Komisji Europejskiej – dodano w komunikacie.

– Ministerstwo Aktywów Państwowych wypłaciło w czwartek, 13 marca, Poczcie Polskiej dotację celową w kwocie 963 619 096,38 złotych – wskazało ministerstwo w komunikacie. Wyjaśniło, że możliwość dokonania tej płatności to wynik zeszłorocznych starań kierownictwa MAP w Komisji Europejskiej.

Chodzi o wydaną w połowie listopada ubiegłego roku decyzję KE, która potwierdziła zgodność pomocy publicznej polegającej na udzieleniu Poczcie Polskiej S.A. finansowania kosztu netto za lata 2021-2025 z prawem europejskim. Sama kwota, blisko 964 milionów złotych została określona przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w decyzji z 3 stycznia 2025.

MAP przypomniało, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Poczcie Polskiej można wypłacić dotację na ten cel, jeśli spółka w danym roku poniosła stratę z tytułu świadczenia powszechnych usług pocztowych.

– Dotacja ta stanowi pomoc publiczną, która może być udzielona zgodnie z postanowieniami decyzji KE, wydanej w wyniku notyfikacji, w okresie obowiązywania tej decyzji – wyjaśniło ministerstwo.

Wniosek o wypłacenie tych środków Poczta złożyła 29 stycznia 2025 roku, następnie został on zatwierdzony przez resort.

W Poczcie Polskiej toczy się obecnie kilka procesów dotyczących sporów pracowniczych, co związane jest z wdrażanym przez zarząd Planem Transformacji. Według prezesa Sebastiana Mikosza ma on przekształcić operatora ” nowoczesną firmę kuriersko-detaliczno-finansowo-cyfrową. Zarząd wypowiedział Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, przestał on obowiązywać z początkiem marca 2025 roku. Od 12 lutego związki zawodowe działające w Poczcie Polskiej prowadzą protest okupacyjny, przebywając nieprzerwanie w siedzibie spółki w Warszawie.

Jednocześnie operator prowadzi Program Dobrowolnych Odejść (PDO) oraz zwolnienia grupowe. PDO zakłada możliwość rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron. Zawiera też program osłonowy, który poza – wynikającą z ustawy – odprawą przewiduje rekompensatę, której wysokość może wynosić 9- lub 5-krotność wynagrodzenia zasadniczego (na koniec ub.r.). W przypadku wyższej rekompensaty wypłacana jest ona w dziewięciu miesięcznych ratach, mniejsza – w ciągu 21 dni od rozwiązania stosunku pracy.

Program objął około 5 tysięcy pracowników. Poczta informowała, że 90 procent z nich przyjęło ofertę, a reszta zostanie objęta zwolnieniami grupowymi. Na początku marca PDO został zamrożony.

Piotr Brzyski / Ministerstwo Aktywów Państowywych / PAP

Poczta Polska w kryzysie. Solidarność nie wróci do rozmów, jeśli zarząd nie zmieni miejsca negocjacji


Powiązane artykuły

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald J. Trump, Foto: EPA/CHRIS KLEPONIS/ POOL

Trump chce nałożyć 50 procentową stawkę celną na import z Unii. Padła konkretna data

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że opowiada się za wprowadzeniem stawki celnej w wysokości 50...
Źródło: freepik

Unia Europejska zaostrza kontrole w ramach prawa antydeforestacyjnego. Tylko cztery kraje na liście „wysokiego ryzyka”

Unia Europejska opublikowała akt prawny, który wprowadza najsurowsze kontrole importu towarów z czterech krajów uznanych za „wysokie ryzyko” w ramach...
Logo spotkania G7 2025 Kananaskis na konferencji prasowej w Banff, Alberta, Kanada, 22 maja 2025 r. Foto: Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP

G7 nie odpuszcza Rosji. Aktywa pozostaną zamrożone

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych państw G7 przyjęli wspólny komunikat po zakończeniu trzydniowego szczytu w Banff w Kanadzie. Wśród...

Udostępnij:

Facebook X X X