Ministerstwo klimatu chce, aby konsumenci poznali szczegóły planowanych podwyżek cen energii

22 listopada 2021, 13:00 Alert
energia elektryczna energetyka żarówka fot. Pixabay
Żarówki. Fot. Pixabay

Ministerstwo klimatu chce, aby konsumenci poznali szczegóły planowanych podwyżek cen energii. Przygotowało projekt rozporządzenia, w którym przedsiębiorcy energetyczni będą zobowiązani do przedstawienia informacji o strukturze kosztów uzasadnionych zakupu energii.

Rozporządzenie dotyczące informacji o cenach energii

– W szczególności ten obowiązek informacyjny jest istotny w przypadku planowanych podwyżek cen i stawek opłat za energię elektryczną – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort klimatu pisze, że sprzedawca paliw gazowych lub energii powinien powiadomić odbiorców, w sposób przejrzysty i zrozumiały, o podwyżce cen lub stawek opłat za dostarczane paliwa gazowe lub energię określonych w zatwierdzonych taryfach, w ciągu jednego okresu rozliczeniowego od dnia tej podwyżki.

– Odbiorcy energii elektrycznej powinni być powiadomieni w sposób przejrzysty i zrozumiały o podwyżce cen lub stawek opłat za dostarczaną energię elektryczną, które zostały zatwierdzone w decyzji taryfowej. (…) Dlatego, konieczne jest uszczegółowienie w dodawanym przepisie rozporządzenia taryfowego, obowiązku wskazania przez przedsiębiorstwo energetyczne informacji o strukturze kosztów uzasadnionych zakupu energii elektrycznej na fakturze wystawianej i doręczanej w kolejnym okresie rozliczeniowym po wejściu w życie nowej taryfy – czytamy.

Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn 

Sasin: Podwyżki cen gazu i prądu są konieczne. Skarb Państwa nie może już za to płacić