AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Ministerstwo klimatu i środowiska uruchomiło kampanię informacyjną o nowym systemie rozliczeń prosumentów

Fotowoltaika. Fot. Pixabay

Fotowoltaika. Fot. Pixabay

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowało kampanię informacyjną dotyczącą nowego systemu rozliczeń na potrzeby prosumentów – systemu net-billing. Nowy system, który będzie opierał się na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego, wejdzie w życie pierwszego kwietnia 2022 roku.

Kampania informacyjna dotycząca systemu net billing

Ministerstwo podaje, że nowy system będzie opłacalny oraz sprawiedliwy, tym samym zapewniając dalszy rozwój energetyki obywatelskiej. Nowy system ma zachęcić do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej oraz zmagazynowania jej nadwyżek.

Wprowadzany system, będący zgodny z prawem unijnym, ma poprawić bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Net-billing nie wprowadza dodatkowych obowiązków względem obecnych prosumentów, korzystających z systemu opustów, związanych z przekazywaniem jakichkolwiek oświadczeń w sprawie dalszego funkcjonowania na tych zasadach. Założeniem jest uwzględnienie praw nabytych prosumentów, aby mogli nadal korzystać z dotychczasowych rozliczeń bez składania dodatkowych oświadczeń.

Prosumenci, którzy posiadają już instalację fotowoltaiczną, mogą złożyć oświadczenie o zmianie systemu z net metering na net billing.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 roku, dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 roku złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez kolejne 15 lat.

Warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustu jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 marca 2022 roku. Dla nabycia tego prawa nie ma natomiast znaczenia wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Aleksander Tretyn

Programy parasolowe pozostaną atrakcyjną formą wsparcia OZE


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X