W dniach 18-19 października w Paryżu odbyła się sesja Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Jednym z tematów były minerały krytyczne, potrzebne do funkcjonowania OZE i energetyki jądrowej. Polacy przygotowują się do przyszłorocznego Posiedzenia Ministerialnego, któremu będą współprzewodniczyć.
W sesji Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, główny geolog kraju Piotr Dziadzio. Na wydarzeniu zaprezentowano raporty dotyczące rynków energetycznych, prowadzono dyskusje na temat zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz omówiono przygotowania do nadchodzącego sezonu grzewczego. Ważnym tematem była również dyskusja o minerałach krytycznych. W opinii Polski dalsze prace agencji powinny obejmować szerszy rozwój i dostępność technologii recyklingu. MAE powinna też szukać surowców alternatywnych dla minerałów krytycznych.
W przyszłym roku Polska będzie współprzewodniczyć Posiedzeniu Ministerialnemu, którego głównym tematem będzie bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnej wspartej stabilnym źródłem opartym na energetyce jądrowej. – Wyznaczyliśmy już kierunek naszych działań i przygotowań do tego ważnego wydarzenia – powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.
Polska i uran
Według danych zaprezentowanych przez ministerstwo klimatu i środowiska, Polska posiada własne zasoby rud uranowych jednak z racji na niskie ceny uranu na rynku światowym ich wydobycie nie jest uzasadnione ekonomicznie. Resort zaznacza, że nowe złoża są ciągle odkrywane, również w Polsce, gdzie przy wyższej cenie uranu będzie można wykorzystać złoża dotychczas niezagospodarowane.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Marcin Karwowski
Szwedzi mogą przywrócić Europie skarbnicę uranu by zmniejszyć zależność od Rosji