MKiŚ: 88 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych

20 grudnia 2022, 11:45 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska (MKiŚ) zleciło badanie na zakończenie kampanii „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”, z którego wynika, że 88,1 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych na terenie kraju.

Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.

Od kilku miesięcy ministerstwo klimatu i środowiska prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień”. Promocję atomu możemy zobaczyć i usłyszeć w programach telewizyjnych i audycjach radiowych. – Celem kampanii było uświadomienie społeczeństwu, że energetyka jądrowa to bezpieczne, bezemisyjne źródło energii, które zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Po kilku tygodniach kampanii, ministerstwo podaje, że spoty telewizyjne obejrzało prawie 25 milionów widzów, a spoty radiowe dotarły do ponad 21 milionów. Stronę internetową kampanii odwiedziły ponad dwa miliony osób.

Ministerstwo klimatu i środowiska

Źródło: Ministerstwo klimatu i środowiska

W ramach działań ogólnopolskich realizowano zadania marketingowe i informacyjne w prasie, radio, telewizji oraz Internecie. Polacy mogli zapoznać się ze spotami w radio i TV, jak również z edukacyjnymi audycjami i materiałami wideo zamieszczonymi na stronie kampanii i w mediach społecznościowych. Kampanię wspierali również influencerzy i popularyzatorzy nauki, którzy na swoich kanałach dzielili się wiedzą na temat energetyki jądrowej – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Resort przeprowadził badanie opinii o najnowszej kampanii, z którego wynika, że niemal 9 na 10 respondentów (88,1 procent) popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, przy czym 60,3 procent robi to w sposób zdecydowany.

Ministerstwo klimatu i środowiska

Ministerstwo klimatu i środowiska

Ogólnopolskie badanie na zlecenie MKiŚ zostało zrealizowane przez firmę Research & Grow w listopadzie 2022 roku, metodą CATI na reprezentatywnej grupie 2000 Polaków w wieku 15-75 lat.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Kto zapłaci za budowę elektrowni jądrowej? Spięcie