Morawiecka: Polska powinna patrzeć na transformację energetyczną jako szansę niczym USA

22 września 2021, 09:45 Energetyka
Monika Morawiecka
Monika Morawiecka. Fot. Wojciech Jakóbik

Konferencja polsko-amerykańska  zorganizowana przez Departament Energii, ministerstwo klimatu i środowiska RP oraz Atlantic Council. – Kiedy mówimy w Polsce o walce ze zmianami klimatu mamy na myśli przede wszystkim wyzwania, wielkie inwestycje i obciążenie. W USA można usłyszeć o szansie, o nowych miejscach pracy. To dla Państwa nie wyzwanie, ale szansa – mówiła.

– Powinniśmy w podobny sposób myśleć także w Polsce. Spędziłam 15 lat w sektorze elektroenergetycznym, także byłam odpowiedzialna za strategię Polskiej Grupy Energetycznej. Teraz jestem prezesem PGE Baltica odpowiedzialnej za budowę morskich farm wiatrowych. Łatwo mi więc mówić o tej szansie. Chodzi o nowe branże gospodarki, o czym często w Polsce zapominamy. To wielkie inwestycje i wysiłek, ale jeśli nie podejmiemy ich, zapłacimy niezwykle dużo za uprawnienia do emisji CO2, za import paliw, inwestorzy bez możliwości dekarbonizacji będą tracić rynki – wyliczała Morawiecka.

– Jedna firma zrezygnowała ze współpracy z nami bo miała lepsze możliwości w USA – przyznała podczas konferencji w Warszawie.

Opracował Wojciech Jakóbik