Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos premier Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z sekretarzem USA do spraw energii, premierami: Norwegii, Danii i Holandii oraz szefami takich firm jak Google czy ArcelorMittal – podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpoczęło się we wtorek popołudniu i potrwa do piątku. Polskę reprezentować będą zarówno premier Morawiecki jak i prezydent Andrzej Duda.
Rozmowy o LNG, Baltic Pipe i Nord Stream 2
Według informacji CIR w środę szef polskiego rządu spotka się m.in. z sekretarzem USA do spraw energii Rickiem Perrym, prezesem Google’a Sundarem Pichaim, dyrektorem generalnym Boston Consulting Group Richem Lesserem oraz prezesem Grupy ArcelorMittal Lakshmi Mittalem.Na czwartek zaplanowano spotkanie Mateusza Morawieckiego m.in. z premierami: Królestwa Norwegii Erną Solberg, Królestwa Danii Larsem Lokke Rasmussenem oraz Holandii Markiem Rutte.
Wcześniej portal Interia.pl informował, że w trakcie rozpoczynającego się Davos Światowego Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki może przeprowadzić rozmowy dwustronne z wyżej wymienionymi politykami. Zdaniem serwisu tematem wspomnianych rozmów bilateralnych może być energetyka, zorientowana zwłaszcza na dwóch obszarach.
Polacy mogą rozmawiać z Duńczykami o projekcie gazociągu Baltic Pipe. Serwis przekonuje, że w trakcie wspomnianych spotkań może zostać poruszony temat dalszych dostaw LNG z USA do terminala w Świnoujściu, ale – przede wszystkim – spornego projektu Nord Stream 2. Interia.pl przekonuje, że kluczowe będą w tym zakresie rozmowy z Perrym. Morawiecki spotykał się z nim wielokrotnie podczas wizyt gospodarczych w Stanach Zjednoczonych. Ów przedstawiciel strony amerykańskiej wypowiadał się również negatywnie o gazociągu z Rosji do Niemiec, który miałby powstać na dnie Bałtyku.
W Davos o solidarności społecznej
Podczas wizyty w Davos Morawiecki weźmie udział w nieformalnym spotkaniu liderów gospodarczych świata zatytułowanym „Okno możliwości dla Europy”, a także w panelu zatytułowanym „Europa między wizją a dylematami”.Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef polskiego rządu pytany przez dziennikarzy o cele wizyty w Davos stwierdził, że kilkadziesiąt spotkań, które tam odbędzie „na pewno będą dotyczyły tego, żeby budować społeczną gospodarkę rynkową w Polsce poprzez wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej i będę też promował politykę solidarnościową, bo ona się sprawdza”.”Poprzez solidarność międzypokoleniową, solidarność społeczną, nasze programy społeczne, chcę pokazać, że nasz model gospodarczy działa” – dodał premier.
Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych.
AKTUALIZACJA: godz. 07:35, 24.01.2018
Polska Agencja Prasowa/ Interia.pl
Jakóbik: Spór terytorialny z Danią nie zaszkodzi Baltic Pipe