PAPŚrodowisko

Morawiecki: Polska wypełnia porozumienie klimatyczne programami o wartości ponad 20 mld euro

Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

Premier Mateusz Morawiecki, biorący udział w rozpoczętym w poniedziałek w Madrycie szczycie klimatycznym COP25, poinformował, że polskie władze realizują programy służące wypełnieniu porozumienia paryskiego o wartości ponad 20 mld euro.

Szef polskiego rządu wyjaśnił, że chodzi o cztery programy, które mają przede wszystkim za zadanie ochronę klimatu, a także polepszenie jakości życia w kraju.

„Programy te pozwalają na zwiększenie wydajności energetycznej w gospodarstwach domowych i na zmianę na czystą mobilność, jednocześnie zajmując się naszym środowiskiem i publiczną służbą zdrowia” – dodał Morawiecki.

Przemawiając podczas inauguracyjnej sesji szczytu COP25, zorganizowanego na terenie madryckich targów Ifema, premier zaznaczył, że działaniom na rzecz klimatu musi towarzyszyć uświadamianie społeczeństwa w tej kwestii.

„W Polsce znamy wartość solidarności, cieszymy się wolnością i szanujemy innych. Rozumiemy jak ważne jest, żeby mieć obywateli za sobą. Ale bez ich akceptacji odważne działania w zakresie klimatu po prostu nie powiodą się i są skazane na porażkę” – podkreślił Morawiecki.

Premier wskazał na wagę „wyzwania, jakim jest neutralność klimatyczna”. Odnotował, że sprostanie mu może udać się tylko w ramach wspólnego wysiłku. „Kiedy stawiamy czoła wyzwaniom cywilizacyjnym, wtedy wszyscy musimy się zobowiązać do współpracy i wzajemnej pomocy” – dodał.

Morawiecki przyznał, że cieszy się, iż przekazuje prezydencję w ramach organizowania szczytu klimatycznego ONZ Chile, wspieranemu przez Hiszpanię.

„Porozumienie paryskie i deklaracja katowicka wskazują na to, że wszyscy mówimy jednym głosem. Mam nadzieję, że madrycki szczyt klimatyczny COP25 odniesie taki sam sukces jak szczyt COP24 w Katowicach” – podsumował Morawiecki.

W poniedziałek rano, krótko przed inauguracją szczytu w Madrycie, premier Morawiecki wyraził przekonanie, że Polska może się podejmować kolejnych wysiłków przy zmianie swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musi otrzymać w zamian odpowiednią rekompensatę.

Polska Agencja Prasowa

Rozmowa BiznesAlert.pl. Cywilizacyjna zmiana polityki klimatycznej


Powiązane artykuły

Źródło: freepik

Unia Europejska zaostrza kontrole w ramach prawa antydeforestacyjnego. Tylko cztery kraje na liście „wysokiego ryzyka”

Unia Europejska opublikowała akt prawny, który wprowadza najsurowsze kontrole importu towarów z czterech krajów uznanych za „wysokie ryzyko” w ramach...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Głosowanie podczas sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Źródło: KE

Nadchodzą nowe cła na towary rolne z Rosji i Białorusi. Jest zgoda Unii

Parlament Europejski poparł podniesienie ceł na nawozy i wybrane towary rolne z Rosji i Białorusi. Opłaty mają być wyższe o...

Udostępnij:

Facebook X X X