AlertWszystko

MŚ: Bliskie porozumienie na COP 21

(Ministerstwo Środowiska)

Dobiega końca międzynarodowa konferencja klimatyczna COP21 w Paryżu. Dzisiaj ma zostać sfinalizowane globalne porozumienie. Polska delegacja od dwóch tygodni aktywnie uczestniczy w negocjacjach, promując nasze osiągnięcia w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, wykorzystania energii geotermalnej i zrównoważonego leśnictwa.


W pierwszych dniach konferencji, podczas tzw. Dnia Liderów (Leaders Day), Premier Beata Szydło podkreśliła wkład Polski w kształtowanie systemu ochrony klimatu, wskazując, że jako jedyne państwo na świecie trzy razy przewodniczyliśmy obradom międzynarodowej społeczności w negocjacjach klimatycznych.

Szefowa rządu poinformowała też, że Polska do 2020 r. jest gotowa wyasygnować kwotę 8 mln dolarów, aby wesprzeć m.in. Zielony Fundusz Klimatyczny w jego działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i redukcji emisji. Zaapelowała do wszystkich państw o włączenie się do grupy donatorów pomocy klimatycznej.

Podczas konferencji minister środowiska prof. Jan Szyszko w imieniu Polski podpisał się pod deklaracją dotyczącą francuskiej inicjatywy pn. „4 na 1000: gleby dla bezpieczeństwa żywnościowego i klimatu”. Sygnatariusze deklaracji zgodzili się na podjęcie działań na rzecz wychwytywania dwutlenku węgla przez gleby i promocję takich metod uprawy, które te działania wspierają.

W ramach szczytu w Paryżu Polska zorganizowała dwa wydarzenia towarzyszące (side events) – jedno poświęcone nowoczesnym technologiom w zakresie odnawialnych źródeł energii i leśnictwa, a drugie – czystym technologiom węglowym.

W trakcie konferencji minister Szyszko wraz z polską delegacją odbył szereg spotkań bilateralnych, m.in. z przedstawicielami Niemiec, Rosji, państw Grupy Wyszehradzkiej, Ekwadoru i Arabii Saudyjskiej, a także z luksemburską prezydencją w Radzie UE i unijnym komisarzem ds. klimatu Miguelem Ariasem Cañete.
Silna pozycja Polski w negocjacjach sprawiła, że prof. Jan Szyszko został zaproszony przez Prezydenta COP21 Laurenta Fabiusa do ścisłego grona liderów konsultujących przekazany w środę wszystkim delegacjom projekt końcowego porozumienia klimatycznego.

Obecnie kraje ONZ, w tym Polska, dokonują ostatecznej redakcji tekstu porozumienia, ewentualne sporne kwestie będą rozstrzygane dziś i jutro podczas negocjacji z udziałem ministrów i szefów delegacji. Prezydent COP21 Laurent Fabius zadeklarował, że ostateczny tekst porozumienia powinien być gotowy najpóźniej 11 grudnia wieczorem.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X