EnergetykaGaz.

Mucha: Rośnie zapotrzebowanie na gaz. 20 mld m sześc. rocznie to nieodległa perspektywa

Prezes PGNiG OD Henryk Mucha Fot. BiznesAlert.pl

Prezes PGNiG OD Henryk Mucha na konferencji Gazterm Fot. BiznesAlert.pl

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha wystąpił podczas konferencji GAZTERM pod patronatem BiznesAlert.pl. Zapowiedział dalszy wzrost zużycia gazu w Polsce.

– Przyznał, że istnieją różne prognozy zapotrzebowania na gaz. – Polska na mapie gospodarczej Europy jest powiązana z rynkiem Europy Zachodniej. To, co dzieje się tam, ma znaczenie dla nas. To rozwój gospodarczy powoduje, że rozwija się dziś rynek gazu w Polsce.

– W 2017 roku zużyliśmy około 17,7 mld m sześc. gazu. Znalazłem dane w BP Statistical Review mówiące o 19 mld m sześc. w 2017 roku. Te dane pokazują, że zapotrzebowanie na gaz jest coraz większe. Potrzebujemy wysiłku, aby tego wzrostu nie przeoczyć zwłaszcza na tych rynkach, które nie są wcale nowe – wskazał gość konferencji. – Mam na myśli przede wszystkim sektory, jak ogrzewanie dla budownictwa jednorodzinnego, jak produkcję ciepła dla odbiorców zbiorowych, dla społeczności lokalnej, a dokładnie jednostek samorządu terytorialnego oraz klastrów energii. Mam wreszcie na myśli przemysł dla celów technologicznych, jak również transport drogowy i morski. Nasza aktywność w tym zakresie jest coraz większa.

– Myślę, że 20 mld m sześc. zużycia gazu rocznie to wcale nie tak odległa perspektywa – ocenił Mucha.

– Gaz stanowi dzisiaj 16 procent wytwarzania energii. Średnia europejska oscyluje na poziomie 24 procent. Warto ten wskaźnik podnieść. Podmioty Grupy PGNiG podejmują już działania w tym zakresie. Będziemy budować nowe elektrociepłownie gazowe. Gaz daje elastyczność i wpisuje się w rewolucję LNG w Polsce i na świecie. Kluczowym elementem jest terminal LNG w Świnoujściu dający nowe możliwości, które mają bezpośredni wpływ na portfolio naszej spółki. Mam na myśli komercyjne bunkrowanie statków, które realizujemy od stycznia tego roku wspólnie z Lotosem w Gdańsku. Myślę, że ten rynek będzie się bardzo dynamicznie rozwijał – zapewnił Mucha.

– Jeszcze większym wyzwaniem będzie upowszechnienie i skomercjalizowanie kolejnego produktu powstającego w toku regazyfikacji, czyli chłodu. To źródło dodatkowych przychodów i poprawy efektywności kosztowej działalności LNG – ocenił Henryk Mucha. – Mamy cztery miliony gospodarstw domowych w Polsce z czego tylko milion korzysta z gazu, więc jest tu wielki potencjał i nasza działalność za nim podąża.

– Te działania są kołem zamachowym gospodarki naszego kraju. Będą się przyczyniać do upowszechnienia paliwa gazowego jako ekologicznego i w dobrej cenie. Cena gazu nie wzrasta. Jesteśmy na tym samym poziomie, co w 2018 roku. Ceny pozostałych paliw wzrastają. Doceniają to nasi klienci. Coraz więcej z nich wybiera gaz – powiedział gość konferencji.

– Wygoda, świadomość ekologiczna i koszty to elementy decydujące dziś o wyborze paliwa gazowego bądź innych rozwiązań, jak fotowoltaika, rekuperacja, czy pompy ciepła. Klienci wybierający te rozwiązania nie rezygnują z gazu. W tę stronę będzie podążać nasza oferta i nasze portfolio – powiedział prezes PGNiG OD.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X