EnergetykaOZEWszystko

Naimski: Trudno konkurować z dotowaną energią z OZE

Między innymi na temat unijnej polityki klimatyczno-energetycznej i wypierania energii węgla energią z OZE rozmawiała z posłem Piotrem Naimskim “Rzeczpospolita”.

Rozmówca dziennika podkreśla, że silna pozycja odnawialnych źródeł energii w niektórych krajach europejskich opiera się z jednej strony na regulacjach, które faworyzują OZE względem źródeł konwencjonalnych, a z drugiej na dotacjach dla zielonej energii.

Poseł w rozmowie z “Rz” zwraca uwagę na sytuację w Niemczech, które jak podkreśla, stać na dotowanie energii z OZE, bo koszty rachunków za energię w tym kraju stanowią 4-5 proc. domowych budżetów, podczas gdy w Polsce są na poziomie 10 proc. Według rozmówcy dziennika, ta dotowana i dzięki temu tańsza energia trafia na rynek i zakłóca rzeczywisty obraz sytuacji.

Piotr Naimski zaznacza jednocześnie, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna z jednej strony sprzyja OZE i stanowi dla tej branży istotną pomoc, a z drugiej doprowadza do rugowania węgla z gospodarki, a w zwłaszcza z energetyki. Węgla, który jest konkurentem dla OZE.

Zdaniem rozmówcy “Rz” obecnie energia z OZE nie jest w stanie konkurować z energią ze źródeł konwencjonalnych, dlatego batalię o jej przyszłość przeniesiono na poziom polityczny, a głównym sprzymierzeńcem branży zielonej energii jest ocieplenie klimatu.

– Redukcja emisji CO2 miałaby ten proces zahamować i zatrzymać. Uznano to za cel strategiczny, ale ten cel jednocześnie wspomaga istnienie i funkcjonowanie nowego przemysłu skupionego wokół odnawialnych źródeł energii – tłumaczy poseł Naimski i dodaje, że za tym przemysłem stoją ogromne pieniądze oraz inwestorzy oczekują zwrotu zainwestowanych pieniędzy.

Rozmówca dziennika odnosi się też, do unijnych deklaracji zwiększania celu w zakresie o ograniczania emisji CO2. W jego cenie są one zdecydowanie wyższe niż możliwości oraz deklaracji innych krajów, a to grozi obniżeniem konkurencyjności unijnej gospodarki. Jak podkreśla, zwolennikom takiej polityki w UE nie udało się pociągnąć za sobą reszty świata, który kieruje się swoimi interesami.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...
Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina. Źródło: Gaz-System

Gaz budzi się w Polsce na nowo. Coraz więcej pytań o przyłączenia

Analizy Gaz-Systemu wskazują, że w latach 2026-2035 nastąpi znaczny wzrost krajowego zużycia gazu ziemnego. Operator gazociągów przesyłowych przekazuje Biznes Alert,...

Udostępnij:

Facebook X X X