PGE potrzebuje wydzielenia aktywów węglowych. Rzadka zgoda po obu stronach barykady politycznej

5 kwietnia 2024, 16:00 Energetyka

Były prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski ocenia wystąpienie jego następcy przy okazji konferencji wynikowej trzymając kciuki za powodzenie spółki.

B. Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Fot. BizneAlert.pl
B. Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Fot. BizneAlert.pl

– Z nadzieją można patrzeć na komunikację nowego prezesa, bo przynajmniej jest realna i wyzbyta z nieprofesjonalnych koncepcji prezentowanych podczas kampanii wyborczej – ocenił Dąbrowski odnosząc się do wystąpienia zarządu Polskiej Grupy Energetycznej pod wodzą Dariusza Marca. – Transformacja energetyki powinna być niezależna od zmian politycznych bo nie jest to projekt na jedną kadencję parlamentarną. Dlatego życzę powodzenia prezesowi PGE Dariuszowi Marcowi w kontynuacji projektu transformacji energetyki, bo od powodzenia tego wielkiego przedsięwzięcia zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski w przyszłości – mówi.

– Wydzielenie aktywów weglowych jest niezbędne dla procesu transformacji i utrzymania energetyki w polskich rękach. Utrzymanie aktywów węglowych w grupie pge uniemożliwi jej pozyskanie środków na inwestycje i rozwój niskoemisyjnej energetyki – podsumowuje.

Odnosi się w ten sposób do słów prezesa Marca. – Wydzielenie aktywów węglowych ze struktur Grupy to bardzo ważna kwestia. Będziemy pracować nad optymalnym rozwiązaniem. Jesteśmy przekonani, że musimy podjąć działania szybko. Rozmawiamy z rządem i ministerstwami. Mamy nadzieję, że decyzje i zapisy prawne pojawią się niedługo – powiedział Dariusz Marzec.

– Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Musimy zbadać i zaktualizować model wydzielenia aktywów energetyki konwencjonalnej. NABE to projekt strategicznie ważny z punktu widzenia PGE. Nie chcemy zwlekać i będziemy przekonywać do jak najszybszej realizacji. Jednak należy to zrobić odpowiedzialnie, z poszanowaniem kwestii regulacyjnych i społecznych – dodał.

Wydzielenie aktywów węglowych było planowane przez kilka lat przez poprzednią ekipę rządzącą, z której wywodzi się Wojciech Dąbrowski. Jednakże przez lata ta reforma w kształcie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nie dochodziła do skutku. Nowa ekipa zamierza przedstawić nowy pomysł na tę reformę niezbędną do uwolnienia państowych spółek energetycznych z węgla w portfolio, aby mogły pozyskać finansowanie na transformację energetyczną.

Opracował Wojciech Jakóbik

PGE rozmawia z rządem na temat wydzielenia aktywów węglowych