AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

NATO zapowiada reakcję, jeśli wyciek gazociągu z Estonii do Finlandii był sabotażem

Flaga Finlandii na dziedzińcu kwatery głównej NATO. Fot. NATO.

Flaga Finlandii na dziedzińcu kwatery głównej NATO. Fot. NATO.

Sekretarz generalny NATO zapowiedział, że jeśli uda się dowieść, że wyciek gazociągu Balticconnector między Estonią a Finlandią to skutek celowego działania, Sojusz odpowie „z determinacją”.

Operatorzy gazociągów przesyłowych w obu tych krajach potwierdzili uszkodzenie gazociągu oraz towarzyszącego mu światłowodu. Trwa śledztwo z założeniem, że mogło dojść do sabotażu, bo fińska prokuratura znalazła podejrzane ślady w pobliżu gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Naprawa ma potrwać co najmniej pięć miesięcy a dostaw mogą wrócić dopiero w kwietniu, czyli na koniec sezonu grzewczego zwiększającego zapotrzebowanie na gaz.

Rosjanie, którzy są celem spekulacji na temat sabotażu Balticconnector, uznali wieści o wycieku za „niepokojące” i przypomnieli ustami rzecznika Kremla, że wciąż niewyjaśnione są przyczyny sabotażu gazociągów Nord Stream 1 oraz 2. Rosja oskarża o nie Zachód: początkowo wywiad brytyjski, potem amerykański, a obecnie Ukrainę.

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur przyznał, że gazociąg do Finlandii jest zniszczony w sposób wymagający użycia dużej siły, ponieważ jest wykrzywiony w jedną stronę. – Widać wyraźnie, że te zniszczenia zostały wywołane przez znaczną siłę – powiedział cytowany przez Reutersa.

26 września 2022 roku doszło do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 a potem szeregu incydentów z udziałem infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej oraz kolejowej w Europie. Unia Europejska i NATO wzmocniły współpracę na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej. Unijna dyrektywa Critical Entities Resilence narzuca na operatorów tej infrastruktury przeprowadzenie testów odporności. Warto przypomnieć, że Finlandia przystąpiła w tym roku do NATO.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Energetyku, pilnuj Bałtyku, bo jest wciąż na celowniku


Powiązane artykuły

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...

Udostępnij:

Facebook X X X