USA i UE mogą wprowadzić sankcje za otrucie Nawalnego. Nie wiadomo, czy dotkną Nord Stream 2

3 września 2020, 06:00 Alert

Kanclerz Niemiec zapowiedziała wspólną odpowiedź Zachodu na otrucie rosyjskiego opozycjonisty trucizną Nowiczok. Nie wiadomo, czy obejmą sporny gazociąg Nord Stream 2.

Aleksiej Nawalny. Fot.: Flickr
Aleksiej Nawalny. Fot.: Flickr

Rzecznik rządu niemieckiego ogłosił, że dane medyczne „są jednoznacznym dowodem”, że opozycjonista Aleksiej Nawalny został otruty trucizną Nowiczok. Kanclerz Angela Merkel występująca także jako szefowa prezydencji unijnej poinformowała, że sojusznicy w Unii Europejskiej i NATO szykują wspólną odpowiedź na to odkrycie i wezwała rząd Rosji do wyjaśnień. Prezydent USA Donald Trump unikał jednoznacznej wypowiedzi.

– Niemcy razem z innymi krajami unijnymi powinny pracować nad wspólnym stanowiskiem na temat Rosji, które nie powinno wykluczać kolejnych kroków w ramach sankcji – powiedział Jurgen Hardt, rzecznik rządzącej CDU/CSU do spraw polityki zagranicznej. Wcześniej Merkel przekonywała, że nie należy łączyć sprawy Nowiczoka z spornym projektem gazociągu Nord Stream 2, który jest jej zdaniem przedsięwzięciem ekonomicznym.

Rywali prezydenta USA Joe Biden wydał oświadczenie, w którym można przeczytać, że „Kreml po raz kolejny użył swej ulubionej broni – Nowiczoka – w celu wyciszenia przeciwnika”. Urzędujący prezydent Donald Trump odmówił jasnej deklaracji w tej sprawie. Biden uznał, że „jego milczenie to współpraca” z reżimem Putina. John Ulliott z Białego Domu przyznał jednak, że USA będą pracować z sojusznikami w celu przedstawienia wspólnej odpowiedzi na odkrycie w sprawie Nawalnego. Republikański senator Tom Cotton wezwał do zatrzymania Nord Stream 2 w odpowiedzi na otrucie opozycjonisty.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Niemcy zostały przyłapane na gorącym uczynku przy obronie Nord Stream 2?