AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Pilotaż inteligentnej sieci powiódł się w Badenii-Wirtembergii

Z inicjatywy operatorów sieci Netze BW i TransnetBW, operatorzy sieci i systemów w niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia uczestniczyli w projekcie wykorzystania inteligentnej sieci w zakresie redispatchingu. Inicjatywa bezpieczeństwa sieci nosi nazwę „DA/RE”, „DAten Austausch/REdispatch”. Firmy są zadowolone z przebiegu projektu.

– Faza pilotażowa zakończyła się sukcesem, ponieważ osiągnięto podstawowy cel projektu: uczestnicy opracowali procesy skoordynowanego odzyskiwania wydajności redispatch z sieci dystrybucyjnej na wielu poziomach napięcia i pomyślnie przetestowali je w praktyce. Rozwiązanie platformy ma ułatwić przejście z dzisiejszej redystrybucji z dużymi elektrowniami na nowe procesy, w tym zdecentralizowane elektrownie wytwórcze w sieci dystrybucyjnej. DA/RE wnosi zatem istotny wkład we wdrażanie wymogów prawnych dotyczących „Redispatch 2.0” z niemieckiej ustawy o przyspieszeniu rozbudowy sieci (NABEG), która wejdzie w życie 1 października 2021 roku – podaje TransnetBW w komunikacie.

Projekt został przetestowany na wszystkich poziomach napięcia i potwierdzona została podstawowa funkcjonalność koncepcji DA/RE. Doświadczenie i wiedza zdobyte w fazie pilotażowej stanowiły podstawę przyszłego rozwoju platformy docelowej DA/RE. Dla platformy docelowej należy zdefiniować jednolite procesy i interfejsy, aby umożliwić automatyzację etapów procesu. DA/RE uważa się za otwarty projekt. W następnym etapie ścisła wymiana z partnerami pilotażowymi będzie kontynuowana. Kierownicy projektu DA/RE, Florian Gutekunst z TransnetBW i Kilian Geschermann z Netze BW, chcieliby poszerzyć grono uczestników: – Z przyjemnością włączamy innych zainteresowanych uczestników z sieci i operatorów systemów jako współpracowników. Wszyscy stoimy w obliczu rosnących wyzwań związanych z restrukturyzacją krajobrazu wytwarzania; razem możemy znaleźć inteligentne rozwiązania i lepiej sprostać wyzwaniom – powiedzieli.

TransnetBW/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X