AlertEnergetykaGaz.

Europa przełamuje opór Niemiec w sprawie ceny maksymalnej gazu

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Po szczycie w Brukseli, Komisja Europejska przedstawiła projekt „korytarza cenowego”, na który długo nie zgadzały się Niemcy. Wejście w życie regulacji cen gazu, o co zabiega Polska, jest coraz bliżej.

Maksymalna cena gazu dla państw unijnych, coraz bliżej wprowadzenia

Komisja Europejska przedstawiła ministrom państw członkowskich, projekt „korytarza cenowego”. Spotkanie przedstawicieli resortów energii odbyło się we wtorek 25 października w Luksemburgu.

– Jest szerokie poparcie dla wprowadzenie dynamicznych limitów cenowych na elektryczność i gaz co ograniczy nadmierne skoki cen w sytuacji paniki na rynku – tłumaczył minister przemysłu Czech Jozef Sikela.

Dyskusja nad regulacją cen energii trwa od miesięcy. Maksymalnej cenie gazu przeciwstawiały się Niemcy. Minister klimatu i środowiska podkreśla, że przez długi czas to był powód, dla którego wprowadzenie nowych przepisów się przeciąga. – To jest jedna z niewielu sytuacji, gdzie zdanie Niemiec się nie liczy a liczy się zdanie większości – skomentowała Anna Moskwa.

Jak podaje szefowa resortu, „korytarz cenowy” nie będzie obejmować kontraktów długoterminowych. Wprowadzenie regulacji proponowały między innymi Polska, Belgia i Włochy.
– Na podstawie tej konstruktywnej dyskusji, Komisja szybko będzie pracować nad szczegółami propozycji – zapewniała wczoraj unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson. Projekt zostanie omówiony po raz kolejny 24 listopada, podczas kolejnego spotkana ministrów UE. Rząd przewiduje, że wtedy regulacje zostaną zatwierdzone ostatecznie.

Polskie Radio 24/IAR/Maria Andrzejewska

Arabia Saudyjska obiecuje Europie więcej ropy z grą Orlenu po fuzji w tle


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X