Pod koniec ubiegłego tygodnia podczas konferencji w Berlinie „Perspektywy współpracy energetycznej między Rosją a Unią Europejską. Wymiar gazowy”, Ties Tiessen, członek zarządu niemieckiej spółki Wintershall poinforował, że Polska zażądała dostaw 11 mld m3 gazu ziemnego rocznie z planowanego gazociągu Nord Stream 2. Warszawa zdementowała te informacje. W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, biuro niemieckiego koncernu precyzuje, czego dotyczyła wypowiedź Tiesa Tiessena. Z wypowiedzi spółki, wynika, że polskie władze nie składały wniosku w sprawie dostaw przez Nord Stream 2.
Rosyjskie media przytaczając wypowiedź Tiessena, w której Niemiec miał zaznaczyć, że Polska zamówiła dostawy gazu przez Nord Stream 2, w kolejnym materiale przedstawiły wypowiedź wiceprezesa Gazpromu, Aleksandra Miedwiediewa, która powtórzył, że Polska złożyła zamówienie na dostawy 11 mld m3 gazu przez Nord Stream 2. Informacje zdemontowali minister energii Krzysztof Tchórzewski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury przesyłowej, Piotr Naimski oraz Operator Gazociągów Przesyłowych, Gaz-System.
– Ministerstwo Energii dementuje informację jakoby Polska występowała z wnioskiem o dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 2 – przekazał resort energii. Podobnie brzmiał komunikat Gaz-Systemu. – Gaz System jako operator gazociągów przesyłowych nie składał wniosku o dostawę 11 mld m sześc. gazu rocznie z Nord Stream – oznajmiła polska spółka naszemu portalowi.
O wyjaśnienie słów Tiessena, portal BiznesAlert.pl poprosił biuro prasowe Wintershall. – Podczas konferencji „Perspektywy współpracy energetycznej między Rosją a Unią Europejską. Aspekt gazowy”, Ties Tiessen wspomniał o publicznie znanych informacjach, że zostały złożone przez kilka polskich firm przesyłowych wnioski na rynku GASPOOL na zwiększoną przepustowość. Tiessen miał na myśli wstępne rynkowe badanie przeprowadzonego przez niemieckiego operatora Gascade mające na celu „zwiększenie wydajności”. Na podstawie tego badania, trzej niemieccy operatorzy systemów przesyłowych gazu – GASCADE Gastransport GmbH, Gasunie Deutschland GmbH Usługi transportowe i ONTRAS Gastransport GmbH chcieli określić zapotrzebowanie na nowe możliwości transportu gazu na rynku GASPOOL – mówi przedstawicielka koncernu. Badania operatorów miały pozwolić na ustalenie jakie będzie zapotrzebowanie na gaz z Nord Stream 2. Wintershall nie zdradził jakie spółki w Polsce zgłosiły zainteresowanie 11 mld m3 rocznie. Z deklaracji polskich firm wynika, że były to prawdopodobnie prywatne podmioty.
Ze wstępnego badania wynika przeprowadzonego przez niemieckiego operatora wynika, że dostawami przez planowany gazociąg EUGAL, którzy ma być lądowym przedłużeniem Nord Stream 2, mającej powstać nowej infrastruktury gazowej na Bałtyku, zainteresowane są firmy do Czech i Polski. Z badania rynkowego wynikło, że Czesi chcieliby odebrać 51 mld m3, a Polacy 11 mld m3 rocznie.
Z informacji, które przekazał koncern nie wynika, jednak, że polskie władze czy spółki z udziałem Skarbu Państwa złożyły zapotrzebowanie na 11 mld 3. Ministerstwo Energii oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślają, że Polska jest zdecydowanie przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2.