AlertŚrodowisko

Niemcy kwestionują odbiór swoich śmieci z Polski

Odpady. Fot. Flickr

Odpady. Fot. Flickr

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zaakcentowała deklaracje Niemców odnośnie do odbioru nielegalnych niemieckich śmieci z Polski. Poinformowała, że odbiorą je do 31 października 2024 roku.

Poprzedni rząd w listopadzie 2023 roku wniósł skargę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie niemieckich nielegalnych śmieci zalegających w Polsce. Skarga ta jest nadal w mocy. 26 marca 2024 roku minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała się na ustalony harmonogram odbioru śmieci, przekazany jej przez Christine Rohleder, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie środowiska.

Mimo wypowiedzi polskiego ministerstwa ochrony środowiska i klimatu, strona niemiecka nadal kwestionuje odbiór swoich nielegalnych śmieci z Polski.

– Postępowanie w sprawie odbioru niemieckich odpadów toczy się obecnie przed TSUE. Polska złożyła tam pozew przeciwko Republice Federalnej Niemiec (C-730/23). Decyzja o tym, czy było to niezgodne z prawem i czy odpady mogą zostać zwrócone, nie została jeszcze podjęta i jest kwestionowana przez Niemcy – odpowiedziało ministerstwo środowiska, energii i ochrony klimatu Dolnej Saksonii.

Nielegalne składowanie niemieckich śmieci stwierdzono aż w siedmiu lokalizacjach na terenie Polski. Śmieci te są w miejscowościach Tuplice, Stary Jawor, Sobolew, Gliwice, Sarbia, Bzowo i Babin. Redakcja BiznesAlert.pl była już w Tuplicach, gdzie usłyszała w lokalnych źródłach o 40 tysiącach ton toksycznych odpadów z niemieckiej huty cynkowej.

Aleksandra Fedorska

Fedorska: Czy Niemcy na pewno zabiorą śmieci z Polski? (REPORTAŻ)


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Sól z kopalni nie musi spływać do Odry. Co dalej z projektem warzelni?

Od ponad trzydziestu lat w KGHM Polska Miedź podejmowane są koncepcje likwidacji odprowadzania wód zasolonych do Odry. Jedną z takich...

Udostępnij:

Facebook X X X