AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Współpraca naftowa Niemiec, Kazachstanu oraz Rosji kwitnie i ma perspektywy

Remont ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA

Remont Ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA

Trwają rozmowy o zwiększeniu przepustowości dostaw ropy z Kazachstanu przez Rosję do Niemiec pomimo zastrzeżeń Polski.

Kazachstan dostarczył w tym roku do maja 500 tysięcy ton ropy do Niemiec, a do końca roku chce dostarczyć w sumie milion ton, o czym informuje KazMunaiGas.

Szef tej firmy Aszkat Chasenow spotkał się z dyrektorem generalnym KAraczaganak Petroleum Operating Marco Marsili, by rozmawiać o eksporcie ropy należącej do tego koncenry ze względu na rosnące zainteresowanie w Europie Zachodniej.

Ropa z Kazachstanu dotarła do Niemiec w 2023 roku w ilości miliona ton z wykorzystaniem sieci przesyłowej w Rosji i Ropociągu Przyjaźń ciągnącego się przez Polskę. Uzgodniona przepustowość dostaw w 2024 roku to 1,2 mln ton, ale trwają rozmowy o powiększeniu ich do 2 mln ton.

Kontrowersje wokół dostaw ropy z Kazachstanu do Niemiec przez Rosję dotyczą fizycznego pochodzenia surowca, który wykazuje właściwości chemiczne analogiczne do rosyjskiego REBCO, a także opłat słanych przez Kazachów operatorowi rosyjskiemu Transnieft za dostęp do infrastruktury rosyjskiej pomimo inwazji Rosji na Ukrainie. Alternatywa to wykorzystanie naftoportu w Gdańsku, ale Niemcy nie chcą się na nią zdecydować.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Niemcy tłoczą ropę rosyjską z kazachską metką przez Polskę?


Powiązane artykuły

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...

Udostępnij:

Facebook X X X