AlertEnergetykaGaz.

Niemcy wycofały się z opłat krytykowanych między innymi w Polsce

Zawór gazociągu. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Niemiecki rząd ustąpił w sporze z Komisją Europejską dotyczącym opłaty za magazynowanie i transfer gazu, która zostanie zniesiona od 2025 roku. Była ona krytykowana między innymi w Polsce.

Opłata została wprowadzona jesienią 2022 roku przez firmę Trading Hub Europe, która jest odpowiedzialna za organizację niemieckiego rynku gazu, a także koszty zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, takie jak zakup gazu. Dotyczy ona importerów w krajach sąsiednich, którzy kupują gaz za pośrednictwem niemieckich gazociągów. Opłaty te zostały niedawno przedłużone do kwietnia 2027 roku.

— Będziemy zatem wspierać większą integrację rynków energii w Europie – powiedział sekretarz stanu ds. gospodarczych Sven Giegold z partii Zielonych. Za przegraną w Brukseli zapłacą niemieccy konsumenci, których opłaty wzrosną od lipca z obecnych 1,86 euro do 2,50 euro za MWh.

Ograniczenie opłat za transfer i magazynowanie gazu są szczególnie ważne dla krajów takich jak Austria, która nie ma dostępu do portów i podjęła decyzję o stopniowym odejściu od rosyjskiego gazu. Zależność Austrii od rosyjskiego gazu wynosi obecnie ponad 90 procent. Jednakże również rynek polski jest zaopatrywany między innymi z kierunku zachodniego, a opłaty wprowadzone przez Niemców wywołały kontrowersje w Warszawie.

– Opłata niemiecka była krytykowana już od ubiegłego roku, m.in. przez państwa i podmioty aktywne na środkowoeuropejskim rynku gazu. W maju 2023 roku sprzeciwiający się jej list wystosowały do Komisji Europejskiej Austria, Czechy, Polska i Węgry. W grudniu europejscy traderzy wezwali KE do zbadania zgodności taryfy z prawem unijnym oraz do podjęcia pilnych działań na rzecz jej zniesienia. Jednym z podnoszonych przez nich ryzyk było to, że niemiecka opłata może skłonić innych regulatorów państw członkowskich do podobnych kroków – pisali Agata Łoskot-Strachota i Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Tagesschau / FAZ / Aleksandra Fedorska

OSW: Niemiecka opłata magazynowa zaburza rynek gazu w Europie Środkowej (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X