Zieloni z Niemiec proponują USA sojusz na rzecz klimatu i praw człowieka

25 stycznia 2021, 20:45 Alert
Prezydent USA Joe Biden. Fot. Wikimedia Commons
Prezydent USA Joe Biden. Fot. Wikimedia Commons

Niemieccy zieloni wzywają USA do wprowadzenia wspólnie podatku od śladu węglowego w celu promocji niskoemisyjnej produkcji na globie oraz innych rozwiązań mających wzmacniać współpracę transatlantycką w sferze klimatu i praw człowieka.

Chodzi o opodatkowanie towarów w zależności od emisji CO2 towarzyszącej ich wytworzeniu. Rozwiązanie tego typu jest rozważane przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu do wprowadzenia w czerwcu 2021 roku i znane pod akronimem CBAM opisywanym w BiznesAlert.pl.

Niemieccy Zieloni uważają, że to rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi pod wodzą prezydenta Joe Bidena deklarującego zaangażowanie na rzecz ochrony klimatu. W ten sposób powstałby klimatyczny sojusz transatlantycki na rzecz realizacji porozumienia paryskiego o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Apel w tej sprawie został skierowany przez Annalenę Baerbock oraz Roberta Habecka na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung. – Tylko Europa i USA razem mogą stworzyć globalną, demokratyczną alternatywę do chińskich autorytarnych aspiracji hegemonicznych i stać się źródłem oświecenia, dobrobytu i stabilizacji dla świata – ocenili.

Zieloni proponują USA wspólną politykę na rzecz wodoru, magazynów energii oraz recyklingu, opodatkowanie wielkich firm technologicznych i walkę z „mową nienawiści”, zapisy w umowach handlowych wymieniające promocję demokracji, rządów prawa, zrównoważonego rozwoju, a także większe zaangażowanie Unii Europejskiej w politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, także pod kątem oceny wpływu Rosji, Chin i Turcji.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: CBAM, czyli spór u wrót Europy, który może uderzyć w dostawy z Rosji