AlertEnergetykaGaz.

Merkel nie chce porzucić Nord Stream 2, ale presja po otruciu Nawalnego rośnie

Merkel w Bundestagu. Fot. Tobias Koch

Merkel w Bundestagu. Fot. Tobias Koch

Dyskusja parlamentarna o sankcjach wobec Nord Stream 2 za otrucie Aleksieja Nawalnego skończyła się deklaracją kanclerz Angeli Merkel, że zdecyduje o działaniach względem Rosji po jej reakcji na oskarżenie o użycie trucizny wobec Nawalnego.

Debata Bundestagu o otruciu Nawalnego i Nord Stream 2 nie zakończyła się porzuceniem tego projektu przez Niemcy, ale jest coraz więcej apeli polityków oraz mediów o jego zablokowanie. Merkel pozostaje nieprzejednana.

– Wiele będzie zależało od tego, jaką reakcję będziemy mieli po stronie rosyjskiej. Przyjmuję do wiadomości to, co zostało powiedziane, ale muszę powiedzieć, że wczoraj wyraziłam się jasno o tym, co będziemy robić teraz i w nadchodzących dniach – powiedziała cytowana przez Bloomberg. Kilka dni wcześniej oceniła, że nie należy łączyć spraw Nord Stream 2 i Nawalnego.

Zdaniem Benjamina Schmitta, byłego doradcy do spraw europejskiego bezpieczeństwa energetycznego w Departamencie Stanu USA, obecne realia praktycznie uniemożliwiają ukończenie Nord Stream 2. Przypomina także o czynniku sankcji amerykańskich, które mają zostać poszerzone w zgodzie z projektem Senatu i uderzyć w firmy zaangażowane w ten projekt w Europie, a więc między innymi niemieckiego Unipera oraz podmioty mające zatwierdzać Nord Stream 2 do pracy.

– Jeszcze przed otruciem Nawalnego miałam wątpliwości czy Nord Stream 2 zostanie dokończony przez sankcje USA – powiedziała Kirsten Westphal, analityczka energetyki w SWP German Institute. – Rząd niemiecki musiał od zawsze godzić politykę energetyczną, zagraniczną i geopolitykę. Teraz wygląda na to, że konsekwencje geopolityczne Nord Stream 2 zaczynają znaczyć więcej niż korzyści energetyczne z tego projektu – dodała.

Financial Times/Bloomberg/Deutsche Welle/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Trwa blitzkrieg o Nord Stream 2


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X