Nord Stream 2 jest na liście sankcji w razie ataku Rosji. Akcje Gazpromu i Rosnieftu pikują

21 lutego 2022, 16:45 Alert

Kanclerz Austrii zdradził, że pakiet sankcji Unii Europejskiej do wprowadzenia w razie ataku Rosji na Ukrainę uwzględnia uderzenie w projekt Nord Stream 2. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział uznanie niepodległości dwóch marionetkowych republik na wschodzie Ukrainy. Akcje Gazpromu i Rosnieftu notują kilkudziesięcioprocentowe spadki wartości.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

– Certyfikacja byłaby zatrzymana – mówi o procedurze zatwierdzania zgodności pracy gazociągu Nord Stream 2 z przepisami europejskimi niezbędnej do rozpoczęcia dostaw. Oznacza to zatem, że Nord Stream 2 jest przedmiotem sankcji – zdradził kanclerz austriacki Karl Nehammer cytowany przez Reutersa.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że 21 lutego uzna niepodległość Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej, dwóch marionetkowych podmiotów utworzonych na terenach Ukrainy znajdujących się pod tymczasową kontrolą sił rosyjskich. Kraje NATO ostrzegają, że Rosja może zaatakować w każdej chwili.

Akcje rosyjskiego Gazpromu, który realizuje projekt Nord Stream 2 za pośrednictwem spółki Gas for Europe, straciły 21 lutego ponad 10 procent wartości. Tracą kilkadziesiąt procent od 16 lutego, od kiedy pojawiają się informacje o możliwości inwazji Rosji na Ukrainę. Podobnie jest w przypadku Rosnieftu, który stracił dziś już 18 procent wartości.

Reuters/Wojciech Jakóbik