Norweska firma certyfikująca wycofała się z projektu Nord Stream 2

26 listopada 2020, 14:15 Alert

Norweska firma Det Norske Veritas – Germanischer Lloyd (DNV GL) zdecydowała się wycofać z realizacji projektu Nord Stream 2. Decyzja ta jest związana z ryzykiem wprowadzenia amerykańskich sankcji. 

Rury Nord Stream 2. fot. Nord Stream 2 AG
Rury Nord Stream 2. fot. Nord Stream 2 AG

Norwegowie wycofują się z Nord Stream 2

– Departament Stanu USA opublikował nowe wytyczne dotyczące europejskiej ustawy o bezpieczeństwie energetycznym (PEESA). W związku z tym uważamy, że inspekcja statków budujących Nord Stream 2 przeprowadzana przez DNV GL podlega sankcjom. Dlatego też DNV GL przestała świadczyć usługi, które mogą podlegać ustawie PEESA – skomentował rzecznik norweskiej firmy.

Spółka wyjaśniła, że ​​jej praca przy projekcie Nord Stream 2 polegała na przeglądzie dokumentacji i weryfikacji prac budowlanych pod kątem zgodności z normami. Działania te obejmowały prowadzenie testów i przygotowanie sprzętu używanego na statkach podczas budowy rurociągu. Firma była także zobowiązana do wydania certyfikatu zgodności z normami po pomyślnym zrealizowaniu budowy.

16 sierpnia jeden z pracowników DNV został aresztowany pod zarzutem współpracy z rosyjskim wywiadem. Nie wiadomo jednak, czy jego współpraca związana była z projektem Nord Stream 2.

Nord Stream 2 AG zwraca się o pomoc do KE

Operator projektu gazociągu Nord Stream 2, Nord Stream 2 AG, uważa, że ​​rządy UE i Komisja Europejska  powinny chronić europejskie firmy zaangażowane w budowę rurociągu przed potencjalnymi sankcjami USA. – Nie możemy ujawniać ani komentować informacji handlowych. Rządy i Komisja Europejska muszą chronić europejskie firmy przed nielegalnymi sankcjami eksterytorialnymi – powiedziała spółka w komunikacie dla TASS.

Interfax/TASS/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Amerykanie uderzą sankcjami atomowymi w Nord Stream 2?