Czaputowicz: Nord Stream 2 będzie miał teraz bardziej pod górkę

27 marca 2018, 07:00 Energetyka

Widać przewartościowania w polityce zagranicznej z związku ze sprawą Siergieja Skripala; trudniej będzie teraz zwolennikom Nord Stream 2 przekonywać, że to jest projekt tylko biznesowy i namawiać do jego realizacji – powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

2018.01.27 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz KPRM . Konferencja prasowa . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Czaputowicz był pytany w TV Republika, czy poza demonstracją jedności Europy ws. Skipala wobec Rosji mogą iść „rzeczywiste, realne” decyzje, np. dotyczące utrudnienia realizacji projektu Nord Stream 2, a także, czy projekt ten obecnie będzie „miał bardziej pod górkę”.”Pod górkę myślę, że może mieć na pewno i będzie miał, ale czy on zostanie zablokowany, to nie wiem. Ale coraz więcej państw widzi, jakim partnerem trudnym czy też przeciwnikiem w pewnym sensie jest Rosja” – powiedział szef MSZ.

Jak mówił, „tutaj widać przewartościowania w polityce zagranicznej”. „Trudniej będzie teraz zwolennikom Nord Stream 2 przekonywać, że to jest projekt tylko biznesowy i namawiać do jego realizacji. Myślę, że to na pewno utrudni Rosji oddziaływanie, wpływanie na sceny polityczne w poszczególnych państwach zachodnich” – ocenił Czaputowicz.Wskazał też w tym kontekście na informacje dotyczące „ingerencji Rosji w wybory” i „realizowanie swoich interesów, też gospodarczych”. „Mamy taką nadzieję, że wiele państw postawi sobie też znak zapytania, czy te relacje handlowe z Rosją to jest dobry pomysł” – podkreślił szef MSZ.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w poniedziałek, że 14 krajów członkowskich UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Wśród tych krajów są m.in.: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy. Również w poniedziałek Czaputowicz poinformował, że Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich. Także prezydent USA Donald Trump zarządził wydalenie 60 rosyjskich dyplomatów oraz zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Seattle. Kanada wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów, natomiast Ukraina wydali 13.

4 marca Skripal – b. pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii – oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w Salisbury na południowy zachód od Londynu. W toku śledztwa odkryto, że zostali zatruci produkowaną w Rosji bronią chemiczną typu Nowiczok. W ramach sankcji dyplomatycznych Wielka Brytania wydaliła ze swojego terytorium 23 rosyjskich dyplomatów.

Polska Agencja Prasowa