Projekt wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla rodem z Norwegii

21 września 2020, 16:30 Alert

W rządowej białej księdze przedstawionej 21 września norweski rząd proponuje rozpoczęcie projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Norwegii. Przesięwzięcie zostało nazwane „Langskip”.

Norweska ekspedycja na Svalbardzie. Fot. Nordic Visitor
Norweska ekspedycja na Svalbardzie. Fot. Nordic Visitor

Wychwytywanie CO2

Rząd proponuje, aby wdrożyć wychwytywanie dwutlenku węgla w cementowni Norcem w Brevik i zamierza sfinansować spalarnię odpadów Fortum Oslo Varme pod warunkiem, że projekt zapewni wystarczające środki własne, a także finansowanie unijne lub z innych źródeł.

– Aby Longship był udanym projektem klimatycznym, inne kraje również muszą zacząć korzystać z tej technologii. To jeden z powodów, dla których nasze finansowanie jest uzależnione od wkładu finansowego innych podmiotów – mówi premier Norwegii Erna Solberg.

Longship obejmuje również finansowanie projektu transportu i składowania Northern Lights, wspólnego projektu Equinor, Shell i Total. Northern Lights przetransportuje ciekły dwutlenek węgla z obiektów wychwytywania do terminala w Øygarden w Vestland County. Stamtąd gaz będzie pompowany rurociągami do zbiornika znajdującego się pod dnem morza.

Norwegia zobowiązała się do ograniczenia krajowych emisji o 50-55 procent do 2030 roku. Całkowity szacunkowy koszt inwestycji wynosi 25,1 mld koron norweskich.

Regieringen.no/Mariusz Marszałkowski

Nowe akwizycje PGNiG mają dać Baltic Pipe więcej gazu