Norwegia oddaje obszary morskie pod inwestycje offshore

15 czerwca 2020, 13:30 Alert

Norwegia przeznaczyła kolejne dwa obszary morskie, na których będzie można rozwijać morskie projekty wiatrowe. Dzięki tej decyzji jest szansa na rozwój dodatkowych 4,5 GW mocy wiatrowych na morzu.

Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energi
Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energi

Rozwój energii wiatrowej

Obszary Utsira Nord i Sørlige Nordsjø II mają być dostępne od pierwszego stycznia 2021 roku. Utsira Nord to teren o powierzchni 1010 km2, który jest położony na zachód od Haugesund. Drugi obszar Sørlige Nordsjø II jest położny u granic duńskiego sektora na Morzu Północnym. Obejmuje on 2581 km2.

– Oba obszary pozwalają łącznie na rozwój 4,5 GW energii wiatrowej, co daje duże możliwości. Jednocześnie staramy się zapewnić miejsce na inne działania i środowisko – powiedziała Tina Bru, minister ds. ropy naftowej i energii.

Polscy inżynierowie wiedzą jak obsłużyć offshore na Bałtyku (ROZMOWA)

W 2019 roku ministerstwo ropy naftowej i energii wydało propozycję otwarcia obszarów konsultacji społecznych, a także projekt rozporządzenia. Ministerstwo zasugerowało również otwarcie obszaru Sandskallen-Sørøya Nord, jednak ta opcja spotkała się ze sprzeciwem środowiska związanego z rybołówstwem.

Ministerstwo ropy naftowej i energii/Patrycja Rapacka

Nowa wersja ustawy offshore pojawi się lada tydzień. Dokument ma zostać przyjęty do końca roku