AlertEnergetykaRopa

Orlen podpisał nową umowę na dostawy ropy od Rosnieftu. Kupuje jej coraz mniej

PKN Orlen zawarł nowy kontrakt z Rosneftem, który przewiduje dostawy 3,6 mln ton ropy rocznie. Dotychczas było to 5,4-6,6 mln ton. Miesięczny wolumen dostaw w ramach kontraktu wyniesie 300 tys. ton surowca.

Dwuletnia umowa na mniejszy wolumen

Prezes PKN Orlen zapewnia, że ograniczenie wolumenu nie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw. –  Jesteśmy na to gotowi dzięki dobrym relacjom handlowym z dostawcami z innych regionów świata – napisał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na Twitterze.

Dotychczasowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem, obowiązujący do 31 stycznia br., zakładał dostawy ropy na poziomie 5,4-6,6 mln ton rocznie. Nowa 2-letnia umowa przewiduje, że zaopatrzenie do rafinerii PKN ORLEN wyniesie 3,6 mln ton rocznie.

– Ograniczenie dostaw ropy w ramach umowy z Rosneft niczego nie zmienia z punktu widzenia stabilności dostaw do rafinerii Grupy ORLEN i paliw w regionie. Jesteśmy gotowi na takie wyzwania, bo prowadzimy konsekwentną politykę dywersyfikacji dostaw i nawiązaliśmy relacje z producentami ropy z innych regionów świata. Równolegle mamy solidną pozycję na rynku spotowym – Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

– Koncern korzysta z każdej możliwości, która jest atrakcyjna ekonomicznie, a jednocześnie wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie na rynku. PKN Orlen aktywnie poszukuje przy tym nowych rynków i poszerza portfel dostawców oraz gatunki ropy. Na bieżąco badane są możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy z technologiami stosowanymi w rafineriach Grupy Orlen. Podejmowane działania związane są z globalnymi uwarunkowaniami, m.in. zwiększonym popytem na gotowe produkty naftowe. Wybrane gatunki ropy o innych właściwościach niż REBCO, w określonych warunkach umożliwiają bowiem zwiększenie uzysków w kierunku średnich destylatów, przede wszystkim diesla – tłumaczy spółka w komunikacie.

 

Reuters: Orlen zmniejszy import ropy z Rosji w nowej umowie z Rosnieftem

Tło umowy

PKN Orlen miał z końcem lutego sfinalizować negocjacje z Rosnieftem dotyczące nowego kontraktu na dostawy ropy naftowej. Nowa umowa zastąpi dotychczasowy kontrakt, który obowiązywał od pierwszego lutego 2019 roku do 31 stycznia 2021 roku. Umowa zakładała dostawę do 5,4-6,6 mln ton ropy rocznie. Wówczas ten wolumen był mniejszy niż założenia poprzedniej umowy o 30 procent. Polski koncern, wykorzystując przez ostatnie lata niskie ceny ropy, poszukiwał okazji na rynku podpisując krótkoterminowe umowy na dostawy ropy z Afryki, USA czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Orlen ma również umowę długoterminową z Arabią Saudyjską.

W 2019 roku, wykorzystując niskie ceny ropy, koncern obniżył import ropy rosyjskiej do 50 procent potrzebnego wolumenu przy przerobie surowca. W 2020 roku udział ropy Urals w przerobie rafinerii płockiej wynosił ok. 60 procent.

Rafinerie Grupy Orlen zaopatrywane są obecnie w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej, Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli, czy Nigerii.

Ponadto PKN Orlen  po raz pierwszy w historii zabezpieczył na początku marca br. w ramach kontraktu terminowego dostawy amerykańskiej ropy. Umowa z Exxon Mobil, największą spółką paliwową na świecie, przewiduje dostarczenie łącznie ok. 1 mln ton surowca w ciągu roku obowiązywania umowy na potrzeby rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie.

PKN Orlen/Bartłomiej Sawicki

Marszałkowski: Dlaczego dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń wysychają?


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X