Nowe koncesje offshore coraz bliżej. Projekt rozporządzenia z kontrowersjami trafił do ministra

1 grudnia 2021, 15:00 Alert
DEME Group offshore
DEME Group offshore

Jest coraz bliżej rozdania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Projekt w sprawie oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym został przekazany do podpisu ministra infrastruktury. Zawiera kontrowersyjne zapisy.

Kluczowe rozporządzenie dla offshore

Rozporządzenie koncesyjne jest jednym z dłużej wyczekiwanych dokumentów dla branży morskich farm wiatrowych. Dzięki nowym regulacjom będą mogły zostać wydane nowe koncesje na projekty o łącznej mocy około 6-7 GW.

Rozporządzenie określa kryteria oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym. Ma ono na celu ustalenie przejrzystych oraz szczegółowych kryteriów oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym. Projekt zawiera również regulację minimum kwalifikacyjnego oraz sposobu ustalania najistotniejszego kryterium oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym. – Projekt rozporządzenia odniesie pozytywny skutek w zakresie środowiska naturalnego i rozwoju regionalnego, ponieważ pozwoli na transparentny wybór najbardziej optymalnego przedsięwzięcia, które może być realizowane w danym akwenie – czytamy w ocenie skutków regulacji.

Zwolennicy przedstawionych kryteriów zapewniają, że zwiększają one szansę na realizację projektów morskiej energetyki wiatrowej. Krytycy przekonują, że kryteria doświadczenia i stopnia zaawansowania transformacji energetycznej będą faworyzować spółki Skarbu Państwa.

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim zwiększenie konkurencyjności i transparentności w postpowaniach rozstrzygających.

Wojciech Jakóbik/Aleksander Tretyn

Jakóbik: Chińczycy mogą dostać widok na NATO w porcie instalacyjnym offshore