Obajtek: 30 mld zł na zrównoważone inwestycje pozwoli zrealizować neutralność klimatyczną

30 listopada 2020, 11:30 Energetyka
Daniel Obajtek. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Daniel Obajtek. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Dzięki nowej strategii do 2030 roku PKN Orlen, wzmocnimy nowe perspektywiczne biznesy i modyfikacje portfela wydobywczego. Zwiększamy inwestycje w petrochemii, niskoemisyjnej energetyce, OZE, recyklingu i paliwach alternatywnych – powiedział prezes Daniel Obajtek podczas prezentacji strategii PKN Orlen do 2030 roku.

Obszary działalności i ich wsparcie

Daniel Obajtek powiedział, że fuzje prowadzone do 2030 roku, pozwolą na nowe inwestycje. – To klienci są w centrum naszego zainteresowania. Działanie wielotorowe da nam sukces i pokaże jak dalej rozwijać biznes. Przerób ropy naftowej na paliwa będzie tracił na znaczeniu, dlatego musimy zasilić nasze najlepsze obszary działalności – podkreślił.

– Strategia Orlenu to ponad 140 mld zł, a ok. 40 procent zostanie przeznaczone na rafinerie, petrochemię, wydobycie detal i dystrybucję energii. Około 50 procent to zbudowanie nowych gałęzi biznesu, a kluczem są nowe źródła energii oraz paliwa i niskoemisyjna petrochemia, co będzie ważnym źródłem przychodu z przerobu ropy. Około 10 procent przeznaczymy na inwestycje przyszłościowe jak wodór, recykling, badania i rozwój – wskazał.

– Orlen stanie się liderem zrównoważonych inwestycji. Zysk EBITDA zwiększy się 2,5 raza, a moce OZE wzrosną do 2,5 GW, co pozwoli stać się największym producentem energii z tego źródła w regionie. Poszerzymy działalność pozapaliwową. Będziemy poszerzać bazę stacji paliw, nasza działalność będzie opierać się na redukcji emisji CO2 o 20 procent w rafineriach i petrochemii, a w energetyce o 33 procent. Strategia przybliży nas do osiągnięcia strategii do 2050 roku. Zrównoważony rozwój spółki będzie realizowany poprzez inwestycje w tym segmencie rzędu 30 mld zł. Pozwoli nam to osiągnąć neutralność klimatyczną – powiedział prezes.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Nowa strategia Orlenu przewiduje 140 mld zł na inwestycje