AlertEnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

Szósty raport IPCC: konieczne jest obniżenie popytu na energię

Zmiany klimatu fot. Enriquelopezgarre/Pixabay

Zmiany klimatu fot. Enriquelopezgarre/Pixabay

Szósty raport opracowany przez Międzynarodowego Zespółu do spraw Zmian Klimatu, mówi o zmniejszeniu popytu na energię m.in w mobilności, żywności, mieszkalnictwie i przemyśle. Jak podaje Nauka o Klimacie, w raporcie znajduje się sugerowany model działania: unikaj – zastąp – ulepsz.

Szósty raport IPCC

W najnowszym raporcie Międzynarodowego Zespółu do spraw Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), zakłada się konieczność obniżenia popytu na energie. Dokument został opublikowany w kwietniu bieżącego roku. Jak podaje portal Nauka o Klimacie, organizacja zakwestionowała pogląd, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych musi równać się ograniczeniom. W raporcie uargumentowano to umiejętnym i odpowiedzialnym spełnianiem potrzeb przez obywateli, które nie zawsze muszą być uzależnione od usług energetycznych.

Kluczowe ustalenia to przede wszystkim zmniejszenia zapotrzebowania na energię w sektorach mobilności, żywności, mieszkalnictwa i przemysłu. Badanie zwraca uwagę na to, że na świecie panują skrajności w dostępie do usług energetycznych. Zmniejszenie emisji oraz zapotrzebowania na energię, mogłoby przynieść korzyści społeczne, czyli zmniejszyć nierówności i zwiększyć ochronę klimatu. Jednym z wymienionych sposób jest opodatkowanie luksusowej konsumpcji i bogactwa.

IPCC podaje skuteczny model zmniejszenia zapotrzebowania na energię. To: Unikaj – Zastąp – Ulepsz. Szacuje się, że potencjał na zmniejszenie popytu to 40-70 procent do 2050 roku przy obecnej polityce klimatycznej świata. Największe efekty mogą przynieść rozwiązania takie jak: ograniczenie długodystansowych podróży lotniczych, tworzenie infrastruktury dla niskoemisyjnej mobilności w miastach oraz przejście na dietę roślinną.

Nauka o Klimacie/Maria Andrzejewska

Jeszke: Reforma polityki klimatycznej powinna chronić przed spekulacją (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X