Gigant naftowy z Austrii zbuduje największą elektrownię słoneczną w kraju

9 lipca 2019, 06:45 Alert
oze energia słoneczna

Austriacka firma OMV chce zbudować największą farmę fotowoltaiczną w kraju. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że austriacki koncern zajmuje się przede wszystkim przetwarzaniem ropy i dostarczaniem gazu.  

Tymczasem OMV i austriacki producent energii Verbund podpisały właśnie porozumienie, które przewiduje budowę największej austriackiej elektrowni fotowoltaicznej. Strategiczne partnerstwo obydwu firm ma się skoncentrować na ocenie i wdrażaniu infrastruktury wytwórczej, a także tej służącej do przechowywania energii i urządzeń typu Power-to-X. Działania te mają na celu promocję samowystarczalności energetycznej w zakładach OMV, najlepiej z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.

Farma słoneczna ma powstać w zakładach OMV w Weinviertel w Dolnej Austrii. Zajmie obszar około 200 000 metrów kwadratowych, należący do OMV i dostarczy około 18 GWh energii. Ma zacząć pracę w czwartym kwartale 2020 roku.

OMV i Verbund oceniają również opcję budowy zakładu produkującego wodór przy wykorzystaniu procesu elektrolizy, polegającego na pobieraniu energii ze źródeł odnawialnych i wykorzystaniu jej do rozdzielania wody. Wytwarzany w ten sposób zielony wodór może być wykorzystywany w procesach produkcji chemicznej. OMV bada przede wszystkim użycie wodoru do uwodornienia CO2, w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez obiekty przemysłowe.

Inicjatywa OMV wpisuje się w podjęte przez wiele firm naftowych działania, których celem jest dywersyfikacja swojego portfela usług, aby znalazło się w nim również miejsce dla OZE.

W maju węgierska spółka naftowo-gazowa MOL podpisała porozumienie ze słowacką firmą InoBat, którego celem jest wspólne opracowanie projektów dotyczących energii wodorowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Z klei INA, spółka zależna od MOL, planuje budowę dwóch elektrowni słonecznych w Chorwacji o łącznej mocy zainstalowanej około 11 MW. W ubiegłym roku MOL ogłosił zamiar zainstalowania 3 elektrowni słonecznych o mocy 18,3 MW. Węgierska firma planuje też instalację 40 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Rumunii wraz z dostawcą energii E.ON Romania.

W marcu 2019 roku grecki koncern naftowy Hellenic Petroleum ogłosił, że planuje zainwestować od 200 mln EUR do 250 mln EUR w sektor energii odnawialnej w ciągu najbliższych pięciu lat.

W Serbii spółka naftowa NIS, w większości należąca do rosyjskiego Gazpromu, zamierza wybudować farmę wiatrową Plandište o mocy 102 MW.

Również słoweńska firma energetyczna Petrol rozszerza swoją działalność o OZE. We wrześniu ubiegłego roku oficjalnie zaprezentowała małą elektrownię wodną Jeleč (SHPP) na rzece Govza w Bośni i Hercegowinie. Petrol ma cztery inne tego typu obiekty obok Jeleča i eksploatuje farmę wiatrową o mocy 20,7 MW w Šibeniku w Chorwacji.

Petrol oferuje szeroki zakres zrównoważonych usług sektorowych, w tym usługi energetyczne (jeden z jego projektów zdobył nagrodę European Energy Service Award za efektywność energetyczną), usługi środowiskowe (oczyszczanie ścieków, oczyszczanie ścieków przemysłowych, optymalizacja infrastruktury wodnej) oraz zrównoważoną mobilność (na początku 2018 r. sieć Petrol składała się z 32 szybkich elektrycznych stacji ładowania i 33 konwencjonalnych stacji ładowania).

Balkan Green Energy News/Joanna Kędzierska