Orange Polska zakupi energię z farm wiatrowych

2 czerwca 2020, 14:45 Alert

Portal branżowy renews.biz informuje, że Orange Polska sygnowała długoterminową umowę dostaw energii elektrycznej (PPA) z elektrowni, których operatorem jest spółka WPD Polska. Inwestycja zaspokoi niemal 10 procent zapotrzebowania energetycznego operatora.

fot. Pixabay

265 petabajtów danych

Energia elektryczna będzie dostarczana z elektrowni Jarocin Wschód (5 MW mocy zainstalowanej) oraz Krotoszyn (10 MW) od 2021 roku. Obie instalacje są zlokalizowane w województwie wielkopolskim. Łącznie dostarczą 50 GWh rocznie na potrzeby działalności Orange Polska. Spółka informuje w komunikacie prasowym, że energia wyprodukowana przez powstające instalacje pozwoliłaby przesłać użytkownikom komórek 265 petabajtów danych. Energia z nowych wiatraków popłynie do 18 tys. obiektów w infrastrukturze Orange, takich jak stacje bazowe telefonii mobilnej czy szafy dostępowe znajdujące się na ulicach miast.

– Bardzo ważne jest dla nas to, że mamy po naszej stronie doświadczonego partnera takiej jak WPD, podczas gdy naszą firmę zamieniamy w „zieloną” – tłumaczy Piotr Jaworski, dyrektor ds. technologii w Orange Polska. Instalacja ma być narzędziem redukcji śladu węglowego firmy. Obok inwestycji w OZE, Orange Polska rozwija światłowodową sieć internetową, która jest nawet pięciokrotnie bardziej energooszczędna niż starsze technologie.

Polski przewodnik po cPPA dla polskiego przemysłu został zaprezentowany

Elektrownia Jarocin Wschód jest wyposażona w dwie turbiny wiatrowe 2,5-120, jej wysokość sięga 120 m. Instalacja Krotoszyn, położona w południowo-wschodniej części Poznania, wyposażona jest w cztery turbiny GE 2.5-120.

Istotną rolę w dekarbonizacji przemysłu mają odegrać instalacje OZE, a dokładniej umowy PPA. Biznes oraz coraz częściej przemysł szukają sposobu na tanią energię oraz zmniejszenie wpływu na środowisko. W ramach krajowych planów na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), kraje muszą usunąć bariery stojące na drodze rozwoju umów PPA. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wskazuje, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej są obecnie liderem w tych działaniach. 29 kwietnia odbyła się premiera polskiej wersji „Przewodnika po cPPAs – zielone ścieżki dla polskiego przemysłu”, w którym zostały przedstawione możliwości kontraktowania dostaw energetyki odnawialnej przez przedsiębiorstwa w polskich realiach regulacyjnych. Dokument ma pomóc polskim firmom w negocjacjach przed zawarciem korporacyjnych kontraktów corporate Power Purchase Agreement (cPPA).

Renews.biz/WindEurope/Orange Polska/Patrycja Rapacka

FT: Sektor OZE nie poddał się niszczycielskiej sile koronawirusa