Orlen blisko porozumienia z Czechami. Co z Litwą?

31 marca 2016, 11:00 Alert

(Puls Biznesu/BiznesAlert.pl)

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen
Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

Kwieceń może okazać się kluczowym miesiącem dla PKN Orlen, w kwestiach rozwiązania problemów, które dręczą zależne podmioty spółki na Litwie ale i w Czechach. Jak informował BiznesAlert.pl, w kwietniu może dojść do zawarcia porozumienia między Orlen Lietuva a litewskimi kolejami dotyczącym wysokości opłat transportowych.

To nie koniec dobrych wieści dla akcjonariuszy spółki. Jak informuje dzisiejszy Puls Biznesu kwiecień może przynieść Orlenowi upragniony ład w stosunkach z czeskim rządem. Do zawarcia porozumienia zależnego od PKN Orlen Unipetrolu jest zdaniem gazety coraz bliżej.

Jak informuje dzisiejszy Puls Biznesu wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach PKN Orlen ogłosi negocjacyjny sukces. Polska gazeta powołuje się na informacje czeskiego dziennika „Lidove Noviny”. – W kwietniu Unipetrol, czeska firma zależna polskiego koncernu paliwowego, podpisze porozumienie z Mero, państwową firmą zarządzającą czeskim odcinkiem ropociągu Przyjaźń. To koniec kilkuletniego sporu – informuje Puls Biznesu. – Nie udzielamy żadnych komentarzy na temat wyników negocjacji z Mero — podaje biuro prasowe Orlenu. Mero też nie komentuje, jak podają „Lidove Noviny”. Źródła gazety w Orlenie wskazują jednak, że porozumienie jest niemal gotowe. Jeśli faktycznie dojdzie do podpisania, będzie to oznaczało, że Orlenowi udało się rozwiązać ostatni problem w relacjach z czeskimi władzami – uważa Puls Biznesu.

Jak przypomina Puls Biznesu na porozumienie zanosiło się już od stycznia. Konflikt Unipetrolu z Mero trwa od 2009 r. Wtedy to Ceska Rafinerska (Unipetrol jest jej właścicielem) wypowiedziała Mero umowę. Uznała, że narzucane przez Mero stawki za przesył ropy są zbyt wysokie i nierynkowe. Spotkań było od tego czasu wiele, ale przełomu nie przyniosły.

Dopiero w styczniu 2016 r. strony zasiadły do stołu z nową energią. Jak piszę gazeta ma to być efekt korekty polityki międzynarodowej, która zakłada ściślejszą współpracę państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Na początku kwietnia z roboczą wizytę w Polsce złoży premier Czech Bohislav Sobotka. Jak podaje gazeta także w kwietniu Wojciech Jasiński, prezes Orlenu, ma się spotkać w Pradze z czeskim premierem.

Jak informował portal BiznesAlert.pl kontrolowana przez państwo litewska spółka kolejowa Lietuvos geležinkeliai oraz polska spółka naftowa Orlen Lietuva mają nadzieję, że do połowy kwietnia 2016 roku uda im się dojść do porozumienia w kwestii sporu dotyczącego taryf przewozowych. Informacje o bliskim terminie zakończenia negocjacji przekazał prezes Lietuvos gelezinkeliai Stasys Dailydka. Zwraca on także uwagę, że obydwie strony rozmów są skłonne do pozasądowego rozwiązania sporu.