Spółka Orlen EkoUtylizacja planuje budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych o wydajności nie mniejszej niż 50 tys. ton w ciągu roku. Spółka ogłosiła zaproszenie do składania ofert. Instalacja do unieszkodliwiania odpadów będzie posiadała moduł do odzysku energii.
Instalacja do odzysku energii
– Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne stanowi kontynuację strategii działania Orlen EkoUtylizacja zorientowanego na zrównoważony rozwój we wszystkich aspektach funkcjonowania gospodarki – podała spółka.
Spółka zaznaczyła, że budowa instalacji do unieszkodliwiania odpadów wraz z modułem odzysku energetycznego przyczyni się m.in. do zwiększenia zagospodarowania wytwarzanych obecnie w Polsce odpadów niebezpiecznych z jednoczesnym wytwarzaniem energii cieplnej i energii elektrycznej, z wykorzystaniem ciepła powstającego z ich spalania do produkcji energii w kogeneracji.
Według Orlen EkoUtylizacja, teren pod planowane przedsięwzięcie będzie obejmował powierzchnię ok. 8 ha. Jak wskazano w dokumentacji postępowania, zamawiający jest na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – szczegóły dotyczące lokalizacji zostaną przedstawione na etapie zapytania ofertowego, a uzyskana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zostanie wykorzystana przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.
Spółka podała w ogłoszeniu, że zakres inwestycji obejmować ma budowę m.in.: budynku rozładunku odpadów, w którym zlokalizowany będzie zbiornik technologiczny na odpady oraz budowę głównego budynku instalacji termicznego przekształcania odpadów, w którym przewiduje się montaż instalacji złożonej z dwóch linii technologicznych, w skład których będą wchodziły piec obrotowy z niezbędną infrastrukturą, układ odżużlania pieca, kocioł do odzysku ciepła oraz system oczyszczania i monitoringu spalin.
Planowana jest też budowa magazynów odpadów stałych i ciekłych, medycznych i weterynaryjnych, w tym z systemem do dezynfekcji, a także budowa obiektu rozdrabniarki odpadów, magazynowania i przetwarzania żużli, jak również parkingów, dróg i placów manewrowych oraz budynków pompowni odpadów ciekłych, bramek dozymetrycznych, trafostacji i stacji uzdatniania wody oraz wagi dla pojazdów ciężarowych.
Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn