Orlen sprowadził ponad 14 mld m sześc. gazu w 2023 roku po porzuceniu Rosji

1 marca 2024, 12:15 Alert

W 2023 roku Grupa Orlen, po porzuceniu przez Polskę gazu z Rosji w 2022 roku, sprowadziła z innych kierunków około 14,1 mld m sześc. surowca. Wolumen ten był nieco większy niż ubiegłym roku. Dostawy do polskich odbiorców zostały uzupełnione produkcją krajową, która wyniosła ponad 3,3 mld metrów sześc.

Reduktor przewodu gazowego. Źródło: Freepik
Reduktor przewodu gazowego. Źródło: Freepik

– 2023 rok był pierwszym bez importu gazu z Rosji. Zagraniczne dostawy tego surowca do Polski, realizowane przez Orlen, wyniosły ok. 14,1 mld metrów sześc. Łączny wolumen gazu sprowadzonego przez Spółkę w ubiegłym roku był nieco większy niż w roku 2022, kiedy wyniósł ok. 13,9 mld metrów sześc. Dostawy do polskich odbiorców zostały uzupełnione produkcją krajową gazu, która wyniosła ponad 3,3 mld metrów sześc. – informuje firma w komunikacie.

Orlen zaznacza, że pomimo rezygnacji z dostaw gazu z Rosji i wzrostu krajowego zużycia w 2023 roku o ok. 2,8 procent rok do roku, całkowicie zabezpieczył zapotrzebowanie polskiego rynku na gaz. Według wstępnych szacunków ministerstwa klimatu i środowiska, krajowe zużycie gazu wyniosło w ubiegłym roku ok. 17 mld m sześc.

Dostawy LNG i dostawy gazu realizowane przez gazociąg Baltic Pipe oraz produkcja własna ze złóż krajowych to aktualnie trzy najważniejsze źródła zaopatrzenia polskich odbiorców przez koncern. W 2023 roku zapewniły one łącznie ok. 16 mld m sześc. surowca, co stanowiło ok. 94 procent rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. Firma podkreśla, że surowiec może być sprowadzany z innych kierunków, dzięki połączeniom z systemami gazowymi sąsiednich krajów – od zachodu z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją oraz od Wschodu z Ukrainą i Litwa.

Warto dodać, że w 2021 roku udział dostaw z kierunku rosyjskiego wynosił 61 procent. Obecnie Polska nie importuje gazu z Rosji.

Grupa Orlen / Jędrzej Stachura

Schmitt: Warto badać rosyjski ślad sabotażu Nord Stream 1 i 2